ZNANY TWÓRCA ZŁODZIEJEM - YOUTUBOWA MANIPULACJA

ZNANY TWÓRCA ZŁODZIEJEM - YOUTUBOWA MANIPULACJA

Od zamierzchłych czasów jesteśmy obiektem manipulacji na każdej płaszczyźnie. Zaczynając od politycznych kłamstwach, a na chwytliwych nagłówkach kończąc. Niestety taka jest rzeczywistość i czy tego chcemy, czy nie wszyscy będą wykorzystywać naszą nieuwagę po to, aby dzięki manipulacji dorobić się konkretnych profitów.


Rozpocznijmy od krótkiej chwili refleksji. Ile razy przeglądając media społecznościowe natknęliście się na tzw. click bait? Przyciągający nagłówek głoszący, że sławna osoba nie żyje, ktoś kogoś zamordował to pewnie szara codzienność, z którą spotykacie się przewijając tablicę na Facebooku. Większość z Was pewnie się do tego przyzwyczaiła i nie zwraca uwagi na takie durne haczyki. Jednak nie zawsze można rozgryźć co kryje się za takim tajemniczym tytułem bądź też miniaturką. Każde kliknięcie do jeden unikalny użytkownik, dzięki któremu strona może działać dalej i rozpędzać swoją działalność w taki właśnie kontrowersyjny sposób. Jeszcze inaczej sprawa wygląda jeżeli chodzi o materiał wrzucony przez rozpoznawalnego twórcę YouTube na jego kanał. Zazwyczaj klikając w miniaturkę sądzimy, że to, co ona prezentuje znajdzie się również w klipie wideo. Najczęściej tak oczywiście jest, aczkolwiek coraz częściej mamy okazję obserwować zjawisko manipulacji, którego jedynym celem jest zwiększenie liczby przy nicku oraz uzyskanie większego rozgłosu niż to miało miejsce wcześniej.


Popularne zjawisko wykorzystał użytkownik yachuprodukcja, który opublikował niedawno materiał z kontrowersyjnym tytułem "GARGAMEL TO ZŁODZIEJ!!!". Film ten zdobył w bardzo szybkim tempie ponad sześćdziesiąt tysięcy wyświetleń właśnie za sprawą użycia tzw. click baitu. Większość oglądających myślała, że Yachu oczerniać będzie innego twórcę, a czy tak właśnie było możecie przekonać się na własne oczy zerkając poniżej:
Jeśli dokładnie wschłuchaliście się w słowa twórcy mogliście dowiedzieć się, że powyższy materiał jest jednym z dwóch, które przygotował Yachu i z cierpliwością mamy oczekiwać następnego. No i właśnie wczoraj pojawił się obiecywany film, w którym YouTuber wyjaśnia na czym polegała cała baitowa akcja i dlaczego posłużył się przyciągającym tytułem. Chciał bowiem sprawdzić poprzez pewien eksperyment jaki skok wyświetleń nastąpi pod materiałem o Gargamelu. Oczywiście tytuł był w pełni prawdziwy i oddawał zawartość filmu, lecz ludzie po prostu nie domyślali się o kogo może naprawdę chodzić. Wyjaśnienie powyższego klipu znajdziecie poniżej, zapraszamy do obejrzenia:
Co sądzicie o coraz popularniejszej manipulacji w sieci? Piszcie w komentarzach!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.