Twórca oszukał YouTube, aby zdobyć diamentowy przycisk

Twórca oszukał YouTube, aby zdobyć diamentowy przycisk

Przyciski YouTube są nagrodami honorującymi konkretne progi subskrypcji osiągnięte przez twórców platformy, które przyznawane są od 2012 roku. Jednym z nich - przyznawanym za przekroczenie 10 milionów widzów - jest Diamentowy Przycisk, który jeden z twórców otrzymał mając nieco ponad 1,3 miliona subskrypcji. Jak do tego doszło?


Jack Welsh, działający na YouTube pod pseudonimem "JackSucksatLife" otrzymał wspomnianą nagrodę, mimo iż do jej "legalnego" zdobycia brakowało mu grubo ponad 8 milionów subskrypcji kanału. Diamentowy Przycisk jest drugim najwyższym wyróżnieniem YouTube'a, które wprowadzone zostało w 2015 roku (największym jest Red Diamond za 100 milionów) i wygląda na to, że da się go zdobyć bez spełnienia jego wymagań, a przynajmniej dało się do tej pory.



Aby otrzymać swój egzemplarz przycisku, Jack wykorzystał pewien exploit, który został mu polecony przez znajomego. Polegał on na wejściu na stronę, na której twórcy mogą poprosić o ponowne wysłanie nagrody w przypadku jej uszkodzenia, zagubienia bądź kradzieży. Po wpisaniu specjalnego kodu uwierzytelniającego, Jack dostał się na omawianą stronę, na której podszył się pod innego twórcę - KSI'a oraz dokonał kilku zmian w adresie URL przeglądarki. W ten oto sposób udało mu się otrzymać przycisk, równocześnie powiadamiając YouTube o istniejącym błędzie, który został dzięki niemu wyeliminowany.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.