Twitch wydaje pilne oświadczenie, a na platformie trwa

Twitch wydaje pilne oświadczenie, a na platformie trwa "blackout"

W weekend na zagranicznej scenie streamingowej zrobiło się bardzo głośno, kiedy to niektórzy twórcy oraz inne osoby z branży, zostały oskarżone o molestowanie oraz napaść na tle seksualnym. Założyciele portalu wydali tymczasem oświadczenie, a dziś na platformie miał miejsce "blackout". 


Pierwsze zarzuty dotyczyły użytkownika SayNoToRage, kiedy to influencerka JewelsVerne oraz inne kobiety postanowiły w sieci podzielić się faktami dotyczącymi streamera i jego nielegalnych czynów. Cała sprawa okazała się początkiem zamieszania, bowiem wkrótce w sieci pojawiły się historie innych kobiet, które rzekomo zostały dotknięte przez streamerów i osoby z branży gamingowej.

Zaraz po nagłośnieniu sprawy przez media, Twitch na swoim oficjalnym Twitterze opublikował oświadczenie, w którym założyciele serwisu napisali, że nie zamiotą żadnej sprawy pod dywan, a także podziękowali wszystkim kobietom, które postanowiły wyciągnąć na światło dzienne swoje historie. Twitch zapewnił, że będzie dążył w całej tej sytuacji do wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec zamieszanych osób.Jak się okazało, był to dopiero początek afery, gdyż pojawiły się doniesienia, które mówiły o kolejnych twórcach zamieszanych w podobne sprawy, a także o bagatelizowaniu problemu przez zarząd Twitcha. Część z oskarżeń nie została do tej pory potwierdzona, jednak sprawa jest rozwojowa.

Dziś na Twitchu odbywa się natomiast akcja #TWITCHBLACKOUT, która w ramach protestu wobec tego typu nielegalnych czynów, zachęca do wstrzymania działalności przez streamerów na cały dzień. Opinie na jej temat są jednak podzielone, gdyż niektórzy mówią, że akcja przynosi negatywny skutek z tego względu, że problem jest wyciszany, a to właśnie odpowiedzialni streamerzy powinni o tym teraz głośno mówić.

O sprawie stosunkowo mało mówi się w Polsce, gdzie temat jest raczej pomijany, gdyż afera nie dotyczy żadnego z rodzimych twórców. Uważamy jednak, że afera powinna zostać nagłośniona przez kolejne osoby, a tego typu nielegalne czynny stanowczo potępione.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.