Transmisje z FIFA 23 na YouTube udają mecze Mistrzostw Świata

Transmisje z FIFA 23 na YouTube udają mecze Mistrzostw Świata

Obecnie rozgrywające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to temat kontrowersyjny — jak się okazuje — nie tylko ze względu na miejsce ich odbywania. Oszuści z YouTube wykorzystują nieświadomych widzów, którzy zamiast oglądać Mundial, obserwują transmisje z FIFY 23.


Mundial 2022 w Katarze trwa w najlepsze już od 20 listopada. Miliony fanów piłki nożnej z całego świata, którzy nie są w stanie zobaczyć rozgrywek na żywo, standardowo oglądają mecze w telewizji lub w sieci.

Źródło: FIFA


Niestety wielu kibiców zostało oszukanych — jak podaje wietnamska gazeta internetowa VNExpress, widzowie chcący obejrzeć mecz Japonia-Niemcy poszukiwali darmowej transmisji w internecie. Bardzo często trafiali oni na streamy publikowane na YouTube zatytułowane „Na żywo Niemcy-Japonia w dniu 23/11 Grupa E World Cup 2022”. Transmisje co jakiś czas był niewyraźne, a dodatkowo były okraszone wietnamskimi komentarzami. To powodowało, że mniej świadomi widzowie nie zauważyli, że wcale nie oglądali prawdziwego meczu na Mundialu... a powtórkę rozgrywki z gry FIFA 23.

Źródło: VnExpress/Luu Quy


Według dochodzenia dziennikarzy VNExpress niektórzy kibice spędzali na oglądaniu transmisji od kilku do kilkunastu minut, zanim spojrzeli na czat lub domyślili się, że coś jest nie tak. Zapewne gracze teraz się śmieją, ale na takie fake'owe transmisje załapało się nawet kilkadziesiąt tysięcy nieświadomych widzów.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.