TikTok został pozwany za przyczynienie się do śmierci dzieci biorących udział w

TikTok został pozwany za przyczynienie się do śmierci dzieci biorących udział w "blackout challenge"

Kilka matek zdecydowało się pozwać platformę TikTok za niepoczynienie odpowiednich kroków w celu niedopuszczenia do śmierci dzieci biorących udział w niebezpiecznym wyzwaniu "blackout challenge".


TikTok od dłuższego czasu wyznacza internetowe trendy. Niestety niektóre z nich nie są zbyt bezpieczne i już kilkukrotnie doprowadziły do tragedii. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z chociażby "blackout challenge", gdzie głównym celem "zabawy" było podduszanie się do momentu utraty przytomności.

Kilka osób przypłaciło jednak życiem podczas wykonywania tego wyzwania. Mowa tu głównie o młodych dziewczynach w wieku od 8 do 10 lat. Ich matki właśnie złożyły pozew, w którym oskarżają firmę ByteDance o niedopilnowaniu algorytmów i braku reakcji w zakresie rosnącej popularności "blackout challenge".

Jak możemy wyczytać w oficjalnym dokumencie:
Algorytmy TikTok wykorzystują użytkowników poniżej 18 roku życia, których mózgi nie są w pełni rozwinięte, by kontrolować swoje impulsy i emocje. Pomimo wiedzy o niebezpiecznym "blackout challenge", firma "nie podjęła rozsądnych i odpowiednich kroków", takich jak blokowanie lub usuwanie filmów, aby zapobiec oglądaniu tych treści przez dzieci.

Trudno szukać reakcji firmy na oskarżenia - już w 2021 roku jej rzecznik stwierdził, że wyzwanie nigdy nie było popularnym trendem na TikToku i istniało już przed powstaniem usługi. Czy więc platforma jest bez winy? Cóż, dosyć trudno to orzec - wiele osób zrzuca winę na rodziców, którzy nie dopilnowali swoich pociech.

 

Co sądzicie o całej akcji? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.