TikTok zostanie zakazany w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji zaprzecza

TikTok zostanie zakazany w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji zaprzecza

Ostatnie tygodnie nie są z pewnością spokojne dla odpowiedzialnego za TikToka przedsiębiorstwa ByteDance. Po wycofaniu aplikacji z Indii, podobne plany zapowiedziały Stane Zjednoczone, a wczoraj temat ewentualnego zakazu nałożonego na program pojawił się także u nas w kraju.


Wczoraj pojawiły się pierwsze doniesienia mówiące o tym, że trwają prace nad przepisami, które miałyby ograniczyć dostęp do serwisów społecznościowych i sprzedażowych. Informacją tą podzielił się jako pierwszy portal Wirtualna Polska, który powołał się na rzekomo rozesłane przez Ministerstwo Cyfryzacji do Ministerstwa Obrony oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji informacje. Portal ustalił, że pretekstem do blokady między innymi TikToka mogłoby być nieprzestrzeganie praw obywatelskich w Chinach. Serwis poinformował, że trwają konsultacje na ten temat, które obecnie odbywają się w tajemnicy przed opinią publiczną.

Pomimo tych informacji i ich dalszego przekazania przez inne media w kraju, Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło szybko zaprzeczyć wczorajszym doniesieniom i poinformowało, że są one fake newsem.Na stronie ministerstwa pojawiła się także informacja, gdzie resort raz jeszcze zdementował pogłoski mówiące o blokadzie TikToka czy ograniczeniu działania AliExpress.
Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news.

Co sądzicie o tej sprawie?

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.