TikTok z funkcjami poprawiającymi samopoczucie psychiczne

TikTok z funkcjami poprawiającymi samopoczucie psychiczne

TikTok wprowadził kilka funkcji, które docelowo mają wspierać użytkowników borykających się z problemami psychicznymi. Mowa tu o m.in. zaktualizowanych etykietach ostrzegawczych dot. wrażliwych treści.


TikTok to obecnie najpopularniejsza aplikacja na świecie, z której korzystają przeważnie osoby poniżej 18 roku życia. Nic więc dziwnego, że deweloperzy decydują się na implementację pewnych funkcji bezpieczeństwa. Właśnie doczekaliśmy się kolejnych tego typu nowości.

Jak możemy wyczytać z oficjalnego oświadczenia firmy ByteDance, TikTok co prawda nie zezwala na publikowanie treści promujących lub normalizujących problemy psychiczne czy samobójstwa, ale wspiera ludzi decydujących się na dzielenie swoimi doświadczeniami. W ten sposób mogą oni zwiększyć świadomość innych i tym samym okazać im wsparcie.

Co więc nowego doświadczymy na TikToku? Przede wszystkim przewodniki dotyczące dobrego samopoczucia opracowane przez m.in. Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom. Użytkownicy skorzystać mogą ze specjalnych nagrań będących opowieściami o osobistych doświadczeniach tamtejszych pracowników.

Źródło: TikTok


Pojawiło się też zupełnie nowe Centrum bezpieczeństwa dla nastolatków, nauczycieli i opiekunów dotyczące zaburzeń odżywiania. Znajdują się w nim informacje, wsparcie oraz porady dotyczące radzenia sobie z tego typu problemami.

Jeśli ktoś będzie próbował wyszukać hasztag pokroju "samobójstwo", to zamiast standardowych wyników pojawią się lokalne telefony zaufania oraz inne ewentualne sposoby kontaktu z ekspertami. Będzie można z nich skorzystać w celu zasięgnięcia pomocy.

Dodatkowo niektóre frazy zostaną połowicznie zablokowane. Po wpisaniu np. "straszny makijaż" pojawi się plansza ostrzegawcza informująca o niepokojących treściach. Kliknięcie w "pokaż wyniki" rzecz jasna ujawni rezultaty. Chodzi o dodatkową barierę bezpieczeństwa.

Źródło: TikTok


Wszystkie nowości powinny być dostępne na przestrzeni najbliższych tygodni. Wprowadzone zostały po opublikowaniu badań ukazujących, że social media mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

 

Co sądzicie o nowościach na TikToku? Dajcie znać w komentarzach!


 

avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.