TikTok w USA zostanie zbanowany w ciągu najbliższych 24h

TikTok w USA zostanie zbanowany w ciągu najbliższych 24h

To już stało się faktem. Prowadzone przez ostatnie miesiące rozmowy pomiędzy firmą ByteDance a Donaldem Trumpem finalnie nie przyniosły pozytywnych skutków dla TikToka w USA. Aplikacja ma zostać usunięta najpóźniej do niedzieli. Co dalej?


Prezydent Stanów Zjednoczonych już od dłuższego czasu ostrzegał, że wcześniej czy później zakaże używania TikToka na terenie swojego państwa. Tę donośną decyzję argumentował brakiem jakiegokolwiek zaufania do aplikacji. Obawy wzbudziła przede wszystkim kwestia przetwarzania danych osobowych użytkowników. Zdaniem sztabu Donalda Trumpa dane ponad 800 milionów użytkowników mogą zostać wykorzystane do niebezpiecznych celów.


 


Już 20 września 2020 roku w życie wejdzie pierwszy etap wprowadzanego zakazu. W najbliższą niedzielę wstrzymane będą wszelkie transakcje dokonywane między amerykańskimi firmami a chińskim ByteDance. TikTok zostanie także wycofany ze sklepów Google Play oraz App Store. Pobranie aplikacji nie będzie już możliwe.

Na razie amerykańscy TikTokerzy mogą się jeszcze przez moment radować, ponieważ drugi etap zakazu ma nastąpić dopiero 12 listopada 2020 roku. Po tym dniu hosting dla aplikacji minie, a dostęp do wymyślnych filmików się zakończy.

Co ciekawe, TikTok nie jest jedynym poszkodowanym w tej sytuacji. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych postanowił zbanować również chiński komunikator WeChat. Działania prezydenta zostały nazwane dowodem na jego determinację w sprawie bezpieczeństwa narodowego USA.

Co sądzicie o zakazie TikToka i WeChata w USA? Dajcie znać!


Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.