TikTok ukrywa filmiki ludzi brzydkich i biednych

TikTok ukrywa filmiki ludzi brzydkich i biednych

W ostatnich dniach na twórców aplikacji TikTok spłynęła fala krytyki. Jak się okazało, kazali oni swoim moderatorom ukrywać filmy ludzi brzydkich oraz biednych.


Polecenia na TikTok stanowią główną zakładkę aplikacji. "Dla Ciebie" to zestaw popularnych filmów twórców z ostatnich dni, które trafiają tam na zasadzie działania algorytmów, ale jednocześnie są częściowo moderowane. Filmiki podlegają pod osobny regulamin, który określa treści, które nie będą polecane innym. Dotyczy to m.in. filmów, których autorami są osoby z bliznami, zmarszczkami czy o zdeformowanym ciele. Wykluczane mają być także osoby, które nagrywają filmy w miejscach ze starymi meblami, odrapanymi ścianami, czy w miejscach takimi jak slumsy.Według raportu The Intercept, takie praktyki zostały wprowadzone w zeszłym roku i były stosowane przez moderację TikToka przynajmniej do jego końca. Na ten moment nie jest jasne to, czy twórcy aplikacji nadal z nich korzystają. Jeśli tak, po ujawnieniu dokumentów i wywołaniu sporej afery w mediach na całym świecie, wkrótce wiele w tej kwestii może się zmienić. TikTok zapewnił tymczasem, że od teraz moderatorzy z Chin nie będą przeglądać materiałów międzynarodowych, aby uniknąć podobnych wpadek. Właściciel TikToka - ByteDance, poinformował tym samym o postępie prac w ramach budowania osobnych oddziałów firmy m.in. w Europie, które mają pomóc w poprawnej moderacji filmów opublikowanych w danym regionie.

Źródło: The Intercept

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.