TikTok pozwany w USA

TikTok pozwany w USA

Firma ByteDance - odpowiedzialna za aplikację TikTok - została pozwana za niezgodne z zasadami wykorzystywanie danych użytkowników. Z oskarżenia, które wpłynęło do kalifornijskiego sądu możemy wyczytać, że spółka przekazywała informacje na chińskie serwery bez zgody internautów.


TikTok to coraz bardziej popularna i wpływowa aplikacja na świecie. Pobrano ją już ponad 1,5 miliarda razy i niewątpliwie wynik ten będzie stale rosnąć. Niepokojące są więc doniesienia, jakoby twórcy usługi przesyłali dane użytkowników na chińskie serwery bez ich zgody. Pozew sugeruje także, że amerykańscy obywatele mogą być szpiegowani przez azjatyckie służby.

Główną inicjatorką pozwu jest studentka z Palo Alto. Dziewczyna kilka miesięcy temu pobrała aplikację TikTok na swój smartfon, lecz nie zdecydowała się na założenie konta w usłudze. Po pewnym czasie uruchomiła program i okazało się, że profil został jej wykreowany automatycznie. Co więcej, powstało specjalne archiwum danych zawierające informacje biometryczne na temat studentki.Gdzie dokładnie mają trafiać gromadzone dane? Według doniesień na serwer Bugly, którego właścicielem jest ogromny holding Alibaba (pod który podlega m.in. portal AliExpress). Twórcy TikToka oczywiście nie zgadzają się z zarzutami i twierdzą, iż wszystkie informacje o obywatelach USA znajdują się na lokalnych serwerach.

Trudno na ten moment stwierdzić jak rozwinie się sytuacja i czy w ogóle ruszy postępowanie karne przeciwko ByteDance. Tego wszystkiego dowiemy się zapewne za niedługi czas.

 

Co sądzicie o aplikacji TikTok? Dajcie znać w komentarzach!


Źródło: wirtualnemedia.pl

avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.