TikTok pozwany na miliardy funtów

TikTok pozwany na miliardy funtów

Platforma TikTok ponownie została pozwana. Tym razem zarzuty skierowała brytyjska aktywistka oraz była komisarz ds. dzieci - Anne Longfield. Według niej, na platformie gromadzone są i wykorzystywane dane dzieci bez wymaganych zgód. Twórcom aplikacji grozi olbrzymia kara finansowa o wartości miliardów funtów. 


Sprawę opisało dziś BBC, które w komunikacie zawarło, że jeśli sprawa zakończy się pozytywnie dla aktywistki, każde dziecko uwzględnione w pozwie otrzyma tysiące funtów. Czego dokładnie dotyczy sprawa?

Prawnicy mają dowieść przed sądem, że gigant ByteDance odpowiedzialny za aplikację TikTok gromadzi informacje na temat młodych użytkowników. Chodzi o takie dane jak numery telefonów, nagrania wideo, szczegółową lokalizację czy dane biometryczne. Wszystko to bez odpowiednich zgód na pozyskiwanie tych danych.TikTok już zareagował w tej sprawie i ogłosił, że zarzuty są bezpodstawne. "Prywatność i bezpieczeństwo to główne priorytety dla TikToka i mamy solidne reguły, procesy oraz technologie, które chronią wszystkich użytkowników, w szczególności tych nastoletnich" - przekazano w oficjalnym komunikacie, w którym dodano, że platforma nie pozostawi sprawy bez odpowiedzi.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.