TikTok pozostanie dostępny w USA

TikTok pozostanie dostępny w USA

Po miesiącach niepewności TikTok wreszcie dostał ułaskawienie i pozostanie dostępny w Stanach Zjednoczonych. Departament Handlu USA ogłosił, że na razie nie będzie egzekwował wcześniejszego nakazu w świetle niedawnego orzeczenia sądu federalnego. Jednak nie wiadomo jak sytuacja dalej się rozwinie.


Sędzia Okręgu Filadelfijskiego - Wendy Beetlestone - orzekła w zeszłym miesiącu, że rząd USA przekroczył swoje uprawnienia, wydając zakaz na TikToka. Departament Handlu odwołał się od tej decyzji w czwartek w nocy, ale ponieważ było już za późno na wprowadzenie w życie tego nakazu, postanowił na krótko wycofać się ze sprawy przeciwko TikTokowi.

Nie jest to oczywiście całkowite zwycięstwo. Zakaz nadal może zostać wprowadzony, w zależności od tego, w którą stronę pójdą Stany Zjednoczone po ostatnich wyborach. Niemniej jednak, wielu amerykańskich polityków obawia się ryzyka szpiegostwa chińskiego w USA za pośrednictwem firm takich jak Huawei, ZTE i ByteDance (właściciel TikToka).Cała sytuacja jest na razie w stanie zawieszenia. Jednym z warunków wymaganych przez rząd USA do kontynuowania działalności TikToka w kraju było oddanie go w ręce amerykańskich firm. Negocjacje utknęły jednak w martwym punkcie. Właściciele aplikacji twierdzą, że rząd nie ma prawa dyktować struktury biznesowej chińskiej firmie.

Los TikToka przez pewien czas na pewno będzie jeszcze niepewny, ale użytkownicy aplikacji mają nadzieję, że Biden zajmie mniej surowe stanowisko w kontaktach z Chinami. Póki cała sytuacja nie rozwiąże się to TikTok w USA będzie nadal dostępny dla Amerykanów.

Źródło: SlashGear

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.