TikTok nie radzi sobie z zablokowaniem niebezpiecznego wideo

TikTok nie radzi sobie z zablokowaniem niebezpiecznego wideo

Aplikacja oblegana głównie przez młodzież niestety nie zawsze radzi sobie ze wszystkimi przeszkodami, które powstają wraz z powiększaniem się liczby użytkowników. Od ostatniego weekendu w serwisie rozpowszechniane jest przerażające nagranie przedstawiające samobójstwo. Problem wciąż nie został zniwelowany.


TikTok to od zawsze dość gorący i kontrowersyjny temat. Jeszcze wczoraj informowaliśmy was o ciekawej nowinie, iż nowa edycja The Voice of Poland otrzyma swoją własną "strefę TikTok". Dzisiaj natomiast przychodzimy z informacją innego kalibru. W zeszłą niedzielę na platformie pojawiło się nagranie pokazujące mężczyznę, który strzela do siebie z pistoletu. Oryginalny film został usunięty. Jednak w serwisie wciąż krążą jego kopie.Wielu użytkowników podeszło do sprawy w mocno negatywny sposób, obawiając się o skuteczność systemów moderowania TikToka.

Firma twierdzi, że podjęła specjalne środki zapobiegające dalszemu rozpowszechnianiu się wideo, a pomóc w tym mają algorytmy działające na zasadzie tych ze sztucznej inteligencji Facebooka, czy Twittera.

Co ciekawe, Komisja Europejska ogłosiła, że aplikacja TikTok dołącza do unijnego kodeksu przeciwko mowie nienawiści i zobowiązuje się do blokowania wszelkich treści niezgodnych z kodeksem. Korzystają z niego m.in. YouTube oraz serwisy wymienione wcześniej.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.