TikTok: film ukazujący samobójstwo był skoordynowanym atakiem

TikTok: film ukazujący samobójstwo był skoordynowanym atakiem

Film, na którym mężczyzna popełnia samobójstwo, miał być celowo rozpowszechniany przez zorganizowaną grupę. Jej celem było podważenie kompetencji moderacji TikToka.


Pod koniec sierpnia w sieci zaczęło ukazywać się nagranie, na którym mężczyzna strzela do siebie z pistoletu. Początkowo film pojawił się na Facebook Live, a dopiero potem trafiło na platformę TikTok.

Jego rosnąca popularność była początkowo tłumaczona wolną reakcją moderacji TikToka i nieumiejętnością zapanowania nad całą sytuacją. Nieustannie pojawiały się nowe kopie klipu, co zaciekawiło nie tylko przedstawicieli firmy ByteDance, ale również osoby zasiadające w brytyjskim rządzie.

Źródło: pixabay.com (antonbe)


Do sprawy odniósł się dyrektor ds. polityki publicznej TikToka w Europie, Theo Bertram:
Znaleźliśmy poszlaki sugerujące, że doszło do skoordynowanego ataku. Z naszego śledztwa wynika, iż grupy działające w dark webie przeprowadziły serię ataków na TikToka. Ich celem było jak najszersze rozpowszechnienie  nagrania w sieci. Znaleźliśmy grupę użytkowników, która sukcesywnie wysyłała ten materiał do naszej usługi.

Trudno obecnie ocenić czy tak faktycznie było. Z pewnością teraz rozpoczną się poszukiwania szajki - warto więc czekać na rozwój zamieszania.

 

Myślicie, że faktycznie doszło do skoordynowanego ataku? Dajcie znać w komentarzach!


 

Źródło: CyberDefence24

avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.