W japońskim szpitalu będą pomagać roboty. Za co będą odpowiedzialne?

W japońskim szpitalu będą pomagać roboty. Za co będą odpowiedzialne?

Prócz wielu różnych zagrożeń jakie niesie za sobą współczesna technologia, istnieje także masa niezwykle pożytecznych rzeczy, które finalnie mogą nawet zadbać o ludzkie życie czy zdrowie. W japońskim Szpitalu Uniwersyteckim w Nagoi przez najbliższy rok specjalne roboty będą wspierać personel m.in. w transporcie lekarstw czy próbek do badań.


Japońska Nagoja nie jest miejscem przypadkowym. Od lat znajdują się tam różne związane z nauką i współczesną technologią muzea, gdzie duży nacisk kładziony jest m.in. na rolę robotów w dzisiejszym świecie. W miejscowym szpitalu przy wsparciu Toyoty zostały oddane do użytku specjalne roboty, które zajmą się większym transportem - zarówno leków jak i innych niezbędnych rzeczy. Całość ma wyglądać, jak coś na wzór dużej lodówki wyposażonej w różnego typu czujniki, które wspomogą robota w poruszaniu się po budynku. Oczywiście będą sterowane przez wyznaczone osoby za pomocą specjalnych tabletów.Co ciekawe roboty mają zostać wyposażone także w swojego rodzaju system komunikacji z pacjentami czy ogólnie z osobami, które spotkają na swojej drodze. Będą mogły zarówno same ustąpić komuś z drogi jak i poprosić o pozwolenie by samemu dostać się tam, gdzie mają wyznaczony swój cel.

Ten proceder, mimo że jego skala jest niewielka, to pokazuje, że być może już niedługo roboty będą w stanie walnie przyczynić się do pomocy w szpitalach znacznie bardziej niż teraz. Z pewnością byłby to krok w dobrą stronę i naprawdę pożyteczne wykorzystanie coraz bardziej zaawansowanej technologii.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.