Wraca moda na szachy za sprawą serialu Netflixa

Wraca moda na szachy za sprawą serialu Netflixa

Nie można zaprzeczyć, że ostatnim hitem został serial Netflixa - Gambit królowej. Utalentowana główna aktorka, niebanalna historia i wspaniały klimat lat 60. XX wieku to przepis na sukces. Nic więc dziwnego, że fani serialu zapragnęli przeżyć choć cząstkę tego na własnej skórze. Jak można to zrobić w najprostszy sposób? Zacząć grać w szachy.


Gambit królowej to 7-odcinkowy serial Netflixa opowiadający historię osieroconej dziewczyny (Beth Harmon), która próbuje zostać najlepszą szachistką świata. W między czasie zmaga się z nałogami i romansami. Historia oparta została na powieści Waltera Tevisa o tym samym tytule. Główną rolę odgrywa Anya Taylor-Joy.Serial został przyjęty ciepło zarówno ze strony widzów, jak i krytyków. Świadczą o tym wyniki na Rotten Tomatoes:Dlatego też główny temat serialu - szachy - stał się bardziej uznawany w ostatnim czasie. Dane z Trendów Google pokazują ciekawą zależność, ponieważ od premiery Gambitu królowej znacznie zwiększyła się popularność fraz związanych z szachami oraz serialem. Z podanego przeze mnie wykresu wyraźnie widać wzrost zainteresowania.Jako ciekawostkę można dodać, że tytułowy Queen's Gambit to po polsku nie "gambit królowej" a "gambit hetmański". Jest to jedno z otwarć szachowych. Białe poświęcają swojego piona w zamian za opanowanie centrum szachownicy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szachach lub nauczyć się grać, to bardzo polecam stronę chess.com. Będzie zapisywać ona twoje statystyki, pojawisz się w rankingu graczy, a po każdej grze dostaniesz dokładny opis swoich błędów podczas rozgrywki. Możesz tam grać również ze znajomymi. Kto wie, może w którymś z was obudzi się polska Beth Harmon?

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.