Streamerzy na Twitchu masowo banowani za prawa dotyczące muzyki

Streamerzy na Twitchu masowo banowani za prawa dotyczące muzyki

Liczni streamerzy otrzymali ostrzeżenie o złamaniu praw autorskich, a ich klipy zostały usunięte lub wyciszone. W sprawie postanowili zabrać głos nawet przedstawiciele platformy Twitch.


Digital Millennium Copyright Act (DMCA) to amerykańska ustawa chroniąca wszystkie twory powstałe przy użyciu cyfrowych technologii przed nielegalnych wykorzystywaniem i kopiowaniem. To właśnie łupem tych przepisem padł szereg streamerów transmitujących na Twitchu.

Dziesiątki tysięcy influencerów otrzymało powiadomienia o tym, że ich nagrania naruszają zapisy DMCA. W związku z tym, zapisy z transmisji zostały usunięte lub wyciszone. Nie obyło się również bez przypadków banicji. Sprawa stała się o tyle głośna, że specjalne oświadczenie wydał sam Twitch.Jak się okazuje, przedstawiciele serwisy otrzymali zgłoszenia o naruszeniu DMCA w klipach zapisanych w latach 2017-2019. Twitch musiał w tym przypadku wzruszyć ramionami, gdyż DMCA stoi wyżej niż regulamin platformy. Decyzja o usunięciu lub wyciszeniu materiałów nie ma więc powiązania z samą usługą, ale amerykańskim prawem.

Największe oburzenie wykazują osoby, których kanały opierają się na grach muzycznych pokroju Beat Saber. W momencie, gdy ich twórczość dopadnie DMCA, to praktycznie nie mają odwrotu i muszą zakończyć działalność. Sytuacja jest więc dosyć poważna.

Przedstawiciele Twitcha obiecują, że w przyszłości na platformie pojawią się jeszcze bardziej zaawansowane narzędzia, które pozwolą na uniknięcie stracenia filmów w momencie kolejnego pozwu. 

 

Co sądzicie o całym zamieszaniu? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.