Streamował walkę udając, że gra w UFC - teraz grożą mu za to kłopoty!

Streamował walkę udając, że gra w UFC - teraz grożą mu za to kłopoty!

Kreatywność ludzka nie zna granic. 2 grudnia w Stanach Zjednoczonych miała miejsce gala UFC 218. Jej przebieg można było śledzić także przez Internet - oczywiście za stosowną opłatą. Wszystkie inne darmowe źródła były z miejsca blokowane, ale zdarzały się też wyjątki. Pewien twórca bez problemu transmitował całą galę... udając, że to on steruje postaciami, a całość to jedynie realistyczna gra komputerowa.


Nie od dziś wiadomo, że system Pay per View, często stosowany przy różnego rodzaju transmisjach ze sportów walki, bywa problematyczny ze względu na dość wysokie kwoty jakie trzeba zapłacić. Sprzyja to powstawaniu różnych nielegalnych transmisji na żywo, które cieszą się naprawdę dużym wzięciem. Jest jednak tak, że zanim taka transmisja rozkręci się na dobre, algorytm szybko ją wychwytuje i uniemożliwia dalszy stream. Pewien twórca wpadł na pomysł jak w bardzo prosty sposób oszukać system i praktycznie bezproblemowo zapewnić swoim widzom transmisję w naprawdę dobrej jakości. Wystarczyło jedynie wkleić obraz z kamerki w dolnym rogu, wziąć pada do ręki i udawać, że wszystko to, co widać na ekranie, dzieje się za sprawą naszego sterowania.Wiele wskazuje jednak, że pomysłowość twórcy zostanie srogo ukarana. Organizatorzy podobnych gal mają na uwadze, że wszelkie nielegalne transmisje narażają ich na straty, bo potencjalni widzowie zamiast zapłacić podaną kwotę, oglądają walki za zupełnie darmo. Z drugiej strony, dzięki temu incydentowi sam system weryfikacji transmisji ma zostać usprawniony co być może finalnie wyjdzie wszystkim na plus. Niemniej twórcy transmisji z tego miejsca gratulujemy niezaprzeczalnej pomysłowości, bo o takim sposobie na oszukanie algorytmów jeszcze nie słyszeliśmy.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.