Dziesiątki influencerów wspierają Strajk Kobiet

Dziesiątki influencerów wspierają Strajk Kobiet

Od kilku dni w całej Polsce trwają protesty przeciwko zaostrzeniu prawa dotyczącego aborcji. Przeciwnicy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wyszli na ulice, a spore zaangażowanie widzimy także w mediach społecznościowych. Strajk Kobiet wspierają dodatkowo popularni influencerzy, których zasięgi liczone są często w setkach tysięcy odbiorców.  


Od czwartku dziesiątki tysięcy Polek i Polaków protestują przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Tylko dziś według danych przekazanych przez Policję, manifestacje miały miejsce w 93 miastach. Wśród znanych internetowych osobistości, które wsparły Strajk Kobiet na Instagramie, są m.in.: Friz, Billie Sparrow, DeeJayPallaside, Murcix, Gargamel, Sukanek, Wujek, Łuki, Szparagi, Szumciak, RedLipstickMonster, Bracia Malczyńscy, Julia Kostera, Karol Paciorek, Olciak, Rafał Gębura, Kacper Błoński, Ola Zdziech, Paulina z kanału Mówiąc Inaczej, Czarek z Abstra, Fit Lovers, Ewa Zawada, DG, Stylizacje, LisiePiekło, BartekUSA, Eniia, Człowiek Warga, Natalia Sisik, Patec, Sukanek, DJ Remo, Nadia z kanału BEKSY, Lil Masti, G.F. Darwin, Rafał Masny, Gimper, Wersow, Busem Przez Świat czy Marlena Sojka. Lista influencerów jest jednak znacznie dłuższa.

Szczególne zaangażowanie w sprawie wyroku TK dotyczącego aborcji wyraża Krzysztof Gonciarz, który na swoich mediach społecznościowych prowadzi relacje z protestów, a także komentuje wpisy polityków. YouTuber przyjmuje w wiadomości prywatnej nagrania od widzów, którzy uczestniczą w strajku, a następnie publikuje je m.in. na Instagram Story.
Głos w sytuacji zabrały także twórczynie kanału Szparagi, które piszą: "[...] jesteśmy kobietami i bardzo się teraz martwimy o naszą przyszłość w tym kraju."
Osobisty wpis w temacie dodał Rafał Gębura. "Aborcja to nie jest wyłącznie sprawa kobiet, to także nasza sprawa - mężczyzn" - napisał twórca kanału "7 metrów pod ziemią". 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 

Wiem, co czuje człowiek, który dowiaduje się, że wyczekiwane przez niego dziecko nigdy się nie urodzi, ponieważ było śmiertelnie chore. Przychodzi fala gorąca, gardło wysycha, trudno złapać oddech. Wszystko, co jeszcze chwilę temu wydawało się istotne, staje się bez znaczenia. W 99 proc. to dramat, ale w 1 proc. ulga. Ulga, że jest już po wszystkim - że nie urodzi się tylko po to, aby za chwilę umrzeć. Gdyby jego chore serce wciąż biło w chwili, w której wraz z Weroniką dowiedzieliśmy się o wadzie płodu, mielibyśmy jasność, jaką decyzje podjąć. Zdecydowalibyśmy się na terminację ciąży. ABORCJA TO NIE JEST WYŁĄCZNIE SPRAWA KOBIET, TO TAKŻE NASZA SPRAWA – MĘŻCZYZN. Nigdy nie pozwoliłbym, aby moje dziecko umierało w męczarniach. Byłaby to decyzja wynikająca z miłości i przekonania, że jako rodzic mam obowiązek chronić je przed bezcelowym cierpieniem. Ale też chronić siebie i swoją żonę – przed jeszcze większą traumą. Mój syn jest i będzie zapamiętany. Myślę o nim codziennie. Nie chcę wyobrażać sobie dramatu kobiet (i ich partnerów!), którym państwo nakazuje nosić w brzuchu umierające dziecko, urodzić je i patrzeć na jego cierpienie w świadomości, że nie są w stanie mu pomóc. Ale teraz to już nie jest kwestia wyobraźni. To nasza nowa rzeczywistość. Nie potrafię tego zrozumieć. Nie potrafię zrozumieć również tego, jak ludzie z ortodoksyjnych organizacji, przedstawiciele religii, z którą się nie identyfikuję, politycy PiS, Konfederacji, Kukiz’15 i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogą dawać sobie prawo, aby podejmować tak ważne, osobiste i dramatyczne decyzje za innych.


Post udostępniony przez Rafał Gębura (@rafal_gebura)


Do ostatnich wydarzeń odniosła się także RedLipstickMonster, która po zakończonej izolacji wybrała się na jeden ze strajków. Influencerka zachęciła do wspierania inicjatywy poprzez udzielanie się w wydarzeniach lub nagłaśnianie akcji z domu. "Dziewczyny, chłopaki, jestem z Wami i włączam się mocniej do walki." - napisała RLM. 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 

Izolacja zakończona. Na dzisiejsze „wielkie wyjście” na dwór ulepszylam swoją maseczkę! Dziewczyny, chłopaki, jestem z Wami i włączam się mocniej do walki. Stories niezmiennie poświęcam aktualnym wydarzeniom. 🖤 Co każda/każdy z nas może zrobić? Dołączyć się fizycznie lub wirtualnie do protestów. Mamy trudne czasy pandemii - jeśli ktoś z was boi się wyjść - nie czujcie się z tym źle - działajcie z domu. Sporo aktualnych info znajdziecie w wydarzeniach na fejsie oraz np na @strajk_kobiet i @dziewuchy_dziewuchom Co jeszcze? Piszcie! Mówmy sobie pod tym postem otwarcie co możemy jeszcze zrobić! ⭐️ #strajkkobiet #piekłokobiet #tojestwojna


Post udostępniony przez Red Lipstick Monster (@redlipstickmonster)


O sprawie wypowiedziały się także twórczynie kanału OMatkoiCórko, które wyraziły swoje zaniepokojenie decyzją Trybunału Konstytucyjnego zarówno na kanale YouTube jak i na Instagramie.Do decyzji TK i następujących po nim wydarzeń w kraju odniósł się Człowiek Warga. Twórca kanału Z DVPY postanowił w dosadny sposób wytłumaczyć, dlaczego popiera Strajk Kobiet. 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 

Kocham bycie facetem. Ale Są momenty w których jest mi cholernie wstyd. Kiedy widzę facetów, którzy czują niesłuszną wyższość nad kobietami, kiedy ograniczają im prawa i kiedy chcą zarządzać ich ciałem, to serio wolałbym być Kobietą. Nie tylko, bo humorystycznie HEHE facet się za babę przebrał jak na zdjęciu, PEWNIE HOMO, tylko po to, żeby móc się wkurwić na całą Polskę i poczuć siłę, oraz solidarność, wobec tej jebanej niesprawiedliwości, która się dzieje w tym kraju. Dziewczyny - jestem w stu procentach z Wami i wierzę, że to kiedyś jebnie, a wszyscy Ci, którzy do tego doprowadzili utoną we własnym szambie. Jesteście piękne, silne i słusznie wkurwione!


Post udostępniony przez Maciej Dąbrowski (@programzdupy)


Wielu wymienionych twórców uczestniczy w protestach, inni wyrażają wsparcie dla Strajku Kobiet poprzez internet. W sieci rozpoczęła się także akcja prostego nagłośnienia sprzeciwu odnośnie decyzji TK poprzez rysowanie symbolu strajku (czerwonej błyskawicy) oraz oznaczania 3 znajomych nominowanych do udostępnienia symbolu dalej.

To tylko część z publikacji, jakimi dzielą się twórcy internetowi w swoich mediach społecznościowych w ostatnich dniach. Obecnie nic wskazuje na to, że protesty ucichną, gdyż z dnia na dzień przybierają na sile. Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekł, że przepis pozwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to w praktyce zakaz aborcji w całej Polsce.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.