Specjaliści x-kom przewidują 2018 rok w elektronice

Specjaliści x-kom przewidują 2018 rok w elektronice

Specjaliści ze sklepu x-kom.pl sporządzili obserwacje dotyczące sprzedaży elektroniki. Wyniki ich badań zostały upublicznione i można z nich wyciągnąć całkiem ciekawe wnioski. Pierwszym, który rzuca się w oczy, jest to, że rynek urządzeń elektronicznych bardzo dynamicznie się zmienia. Według ekspertów w 2018 roku sprzedaż elektroniki znacznie wzrośnie, głównie za sprawą popularności gier komputerowych.


Według specjalistów obecnie widać zmniejszenie zainteresowania komputerami stacjonarnymi. Jednak jak już zostało wspomniane, rynek sprzętów elektronicznych bardzo dynamicznie się zmienia, co może oznaczać, że z powrotem zacznie gwałtownie rosnąć. Jak sugerują analitycy - duży wpływ na to może mieć rozwój gier komputerowych i wszystkich związanych z nimi akcesoriów. Rynek związany z gamingiem zaliczył w porównaniu z poprzednim rokiem 47.5% wzrostu.Gorzej wygląda sytuacja z laptopami. W poprzednim roku znacznie spadła liczba zakupionych tanich urządzeń, co ma związek z wycofaniem z nich Windowsa 8.1, w którym domyślną przeglądarką był Internet Explorer z wyszukiwarką Bing. Jak oceniają eksperci - w tym roku nie powinniśmy spodziewać się dużych zmian w tej dziedzinie - szacowana sprzedaż laptopów ma wynieść około 1,3 miliona sztuk, co oznacza 12% spadku w porównaniu z poprzednim rokiem.

W tym zestawieniu nieco lepiej prezentuje się sprzedaż smartfonów bez abonamentu (SIM Free). W ocenie analityków w tym roku mają one zaliczyć znaczny wzrost popularności - od 3 do 5%, czyli sprzedaż rzędu 3,5 miliona sztuk. Jest to coraz popularniejszy sposób kupowania urządzeń, który nie wiąże nas umową z żadną z sieci. Oznacza to w wielu przypadkach znacznie niższą cenę urządzenia i możliwość wybrania oferty od dowolnego operatora.Z danych widać również, że już powoli w niepamięć odchodzą tablety. Lata swojej największej popularności przeżywały między 2012, a 2015. W tym roku ich sprzedaż jest szacowana na około 800 tysięcy sztuk, co w porównaniu z poprzednim rokiem oznacza 10% spadek, a w odniesieniu do wspomnianego najlepszego okresu oznacza 3-krotnie gorszy wynik.

Eksperci szacując szeroko pojętą sprzedaż elektroniki, oceniają, że w tym roku wzrośnie ona o około 13% w porównaniu z zeszłym rokiem. Główną przyczyną tak wielkiego wzrostu ma być ciągle rosnące zainteresowanie kamerami sportowymi, dronami, ale również sprzętem dla graczy i samymi grami.

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl