Czy diament sprawi, że nie będziemy musieli naprawiać smartfonów?

Czy diament sprawi, że nie będziemy musieli naprawiać smartfonów?

Obecnie większość wysoko półkowych smartfonów pokrytych jest szkłem, i to zarówno z przodu i z tyłu. Taki zabieg z pewnością podkreśla walory estetyczne urządzenia, lecz zazwyczaj cierpi na tym jego odporność na mechaniczne uszkodzenia. Czy w tej materii szykuje się przełom?


Trwają obecnie testy nowego nanomateriału stworzonego poprzez połączenie szkła oraz diamentu - dzięki niemu w niepamięć mają odejść wszelkie stłuczenia ekranu czy obudowy. Według źródeł pierwsze telefony wykorzystujące tę technologię ukazać mają się już w przyszłym roku.

Za ten projekt odpowiedzialna jest firma Akhan Semiconductor, która wraz z producentami smartfonów opracowuje tytułowe "diamentowe szkło" - dzięki swoim właściwościom diament może być stosowany wraz z innymi materiałami (chociażby ze szkłem Gorilla Glass). To, jakie firmy szykują się do wprowadzenia na rynek tego typu rozwiązania nie jest jeszcze znane. Tego typu informacje poznamy zapewne dopiero wtedy, kiedy ustalone zostaną szczegóły produkcji tego nanomateriału.

Pierwsze urządzenia z wykorzystaniem nowego nanomateriału mają pojawić się już za rok


Jak można się domyślić urządzenia,  w których uświadczymy w przyszłości tego typu technologię nie będą należały do najtańszych. O tym przekonamy się najwcześniej w przyszłym roku. Trzeba jednak przyznać, że koncepcja jest co najmniej ciekawa.

Źródło: CNET

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.