Spędził w kosmosie 342 dni! Co zmieniło się w jego ciele?

Spędził w kosmosie 342 dni! Co zmieniło się w jego ciele?

Scott Kelly jest astronautą wraz ze swoim bratem bliźniakiem od 1996 roku. Od tamtej pory obserwował i brał czynny udział w badaniach dotyczących chociażby tego, jak reaguje ludzkie ciało na długotrwały pobyt w kosmosie. W marcu 2016 roku wrócił z prawie rocznej "wycieczki" orbitalnej - co zmieniło się w jego organizmie? 


Na tak długą podróż wyruszył w 2015 roku wraz z Rosjaninem Michaiłem Kornijenko - spędzili oni ponad 340 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Priorytetowym celem tego projektu była analiza tego, jakie zmiany zajdą w ciele w trakcie tak długiego lotu. Na Ziemię astronauci wrócili w marcu 2016 roku.

Scott Kelly po wylądowaniu na planetę


Scott był pierwszym w historii Amerykaninem, który spędził tak dużo czasu w przestrzeni kosmicznej - swój pobyt na ISS wspomina bardzo pozytywnie, lecz z czasem tęsknota za bliskimi jest nie do zniesienia. Mimo że od momentu powrotu astronauty na Ziemię minęły już prawie dwa lata, to dopiero pod koniec zeszłego miesiąca pojawiły się szczegółowe wyniki badań jego organizmu (a przy okazji porównanie ich z wynikami jego brata bliźniaka). Czy dużo się zmieniło w jego ciele po rocznym pobycie na orbicie?

Scott Kelly i Michaił Kornijenko na pokładzie ISS


Ścisła dieta oraz długotrwałe sesje treningowe na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sprawiły, że "końcówki" chromosomów Scotta uległy wydłużeniu, a bakterie jelitowe znacznie zmieniły swój skład. Przekształceniu uległ również skład białkowy w moczu astronauty. Według naukowców może być to skutkiem zmian w układzie naczyniowym i kostnym.

Po rocznej sesji na orbicie adaptacja Scotta do normalności trwała nieco dłużej niż to miało miejsce, kiedy wylatywał na chociażby sześciomiesięczne podróże. Tego typu projekt to jednak na pewno krok do przodu w kwestii zrozumienia tego, co dzieje się z organizmem po dłuższym pobycie w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: kosmonauta.net

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.