Andrzej Sapkowski nie bierze żadnego udziału w produkcji serialowego Wiedźmina!

Andrzej Sapkowski nie bierze żadnego udziału w produkcji serialowego Wiedźmina!

Wokół planowanego serialu Wiedźmin na Netflixie nadal jest znacznie więcej pytań niż odpowiedzi. Jedną z informacji, która przedostała się ostatnio do szerszego grona zainteresowanych jest fakt, że mimo wcześniejszych pogłosek w produkcję nie będzie zaangażowany twórca postaci wiedźmina - Andrzej Sapkowski.


Cała sprawa stała się jednym z głównych tematów na wielu portalach po udzieleniu przez Andrzeja Sapkowskiego obszernego wywiadu dla portugalskiego JPN. Jak sam powiedział:
W przypadku wszystkich adaptacji, czy to pierwszej czy ostatniej, nigdy nie jestem związany z tworzeniem. Z mojej perspektywy książka to książka, a adaptacja to adaptacja. Tak jak Kipling powiedział o wschodzie i zachodzie. Tam jest wschód, a tam zachód. Nigdy się nie spotkają. Adaptacja i oryginał nigdy nie będą takie same. Osoba robiąca adaptację musi się na tym znać. Tylko tyle mam do powiedzenia, bo Netflix podpisał ze mną kontrakt, w którym wyraźnie jest powiedziane, że jeśli wyjawię jakiekolwiek informacje o produkcji, poniosę wysoką karę finansową. A to jest dla mnie w porządku, bo nic nie wiem, więc nic nie mogę powiedzieć.

Nie od dziś wiadomo, że polskiemu pisarzowi zbytnio nie jest po drodze z różnymi adaptacjami jego sztandarowego utworu. Głośnym echem odbił się chociażby jego nieprzychylny komentarz na temat środowiska gamingowego i samych gier, które przecież osiągnęły wielki międzynarodowy sukces i w dużej mierze przyczyniły się do rozpoznawalności także samego twórcy. Niemniej istnieje nadzieja, że jednym z powodów jego słów w przypadku serialu,  jest wspomniana umowa, która najzwyczajniej może zabraniać mu zdradzania jakichkolwiek szczegółów dotyczących produkcji i jego roli w tym projekcie, a przybrana taktyka jest jedynie sposobem, by w miarę możliwości odciągnąć uwagę od siebie i skierować ją w zupełnie innym kierunku.Data premiery serialu nie jest jeszcze znana ze względu na dość wczesny etap prac. Jak tylko zostanie ogłoszona z pewnością was o tym poinformujemy.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.