Rosja zablokuje Instagrama. Influencerzy żegnają się z fanami

Rosja zablokuje Instagrama. Influencerzy żegnają się z fanami

Dziś Rosja oficjalnie podjęła decyzję o blokadzie Instagrama. Wiadomość została ogłoszona chwilę po tym, jak w sieci nagłośniona została informacja o tym, że Meta nie będzie blokowała treści nienawistnych w stosunku do armii tego kraju oraz samego Putina.


Decyzja została ogłoszona w komunikacie Roskomnadzor, czyli rosyjskiego urzędu nadzorujący rynek mediów i usług cyfrowych. Według niego, na Instagramie miały pojawić się „materiały informacyjne zawierające wezwania do popełnienia aktów przemocy wobec obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym personelu wojskowego”, co zadecydowało o podjęciu działań zmierzających do blokady aplikacji w kraju. Przypomnijmy przy tym, że kilka dni wcześniej w Rosji zablokowano Facebooka i Twittera.

Niedługo po podaniu informacji, rosyjscy influencerzy zaczęli żegnać się ze swoimi obserwatorami. Jedną z takich osób jest kto_takaya (7,1 mln obserwujących na Instagramie). Celebrytka pożegnała się po 9 latach działalności na Instagramie i zachęciła do do obserwacji jej profilu w serwisie VKontakte. Instagramerka jednak nie przejęła się za bardzo sytuacją i na story stwierdziła, że aplikacja i tak ją irytowała ze względu na - uwaga - brak wolności słowa... Jakby absurdu było mało, influencerka rozpoczęła konkurs, w którym do wygrania są trzy iPhone'y, których sprzedaż została wstrzymana w całej Rosji.

  
Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Liza Miller (@kto_takaya)


Ze swoimi fanami pożegnała się dziś także rosyjska piosenkarka i gwiazdka reality show - Olga Buzowa. W najnowszym poście na swoim Isntagramie napisała m.in.:

Teraz piszę post i płaczę. Mam nadzieję, że to wszystko nieprawda i zostaniemy wszyscy tutaj… Ale nadal… Żeby się nie denerwować, mam swój kanał na Telegramie, link w bio i stories. I moje VKontakte, które prowadzę jeszcze od czasów szkoły…
Instagramowych influencerów z Rosji, którzy teraz żegnają się z fanami, jest jednak znacznie więcej. Z aplikacji korzysta bowiem aż 59% użytkowników mediów społecznościowych w Rosji. Jedyne popularniejsze serwisy, które wciąż działają w kraju to YouTube oraz VKontakte, który jest rosyjskim portalem społecznościowym znajdującym się pod kontrolą władz. To właśnie tam większość influencerów z Rosji ma prowadzić teraz swoją działalność.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.