Zdaniem analityków roboty zabiorą ponad 40% etatów

Zdaniem analityków roboty zabiorą ponad 40% etatów

Sztuczna inteligencja i robotyka rozwija się bardzo dynamicznie - ma to oczywiście swoje plusy, lecz nie wolno zapominać o wadach tego stanu rzeczy. Analitycy szacują, że roboty zabiorą ludziom za jakiś czas ponad 40% dostępnych etatów. 


Badanie przeprowadzone przez A.T. Kearney i Arvato nie pozostawia żadnych złudzeń - roboty wręcz królują w usługach finansowych i ich siła będzie tylko rosnąć. Ten proces ma spowodować, że w przeciągu pięciu najbliższych lat spadek zatrudnienia wśród ludzi może wynieść nawet 41%. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta.

Roboty wykonują zlecenia prawie 20 razy szybciej niż zwykli pracownicy, a przy tym nie popełniają przy tym błędów i redukują ich liczbę przy zadaniach wykonywanych przez człowieka o 10%.

Rosnąca rola robotów to nieunikniona przyszłość


Automatyzacja w sektorze finansów obejmie chociażby zarządzanie należnościami i zamówieniami. Zdaniem twórców badania to roboty będą tworzyć raporty i walidować dane.

Nie wszyscy przedstawiciele branży są takiego samego zdania. Część z nich sądzi, że przejęcie zleceń przez roboty to kompletna bzdura, która sprowadza się tylko do eliminacji prostych i powtarzalnych zadań. Większość jednak opowiada się po stronie przedstawionego badania i redukcji zasobów ludzkich.

Źródło: bussinesinsider.com.pl

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.