Wykazano, że roboty są w stanie wykształcać uprzedzenia

Wykazano, że roboty są w stanie wykształcać uprzedzenia

Naukowcy z całego świata nie oszczędzają środków w postaci pieniędzy i cennego czasu na rozwój sztucznej inteligencji. Najnowsze badania dowiodły, że roboty (podobnie jak ludzie) są w stanie wykształcać uprzedzenia.


Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Cardiff oraz MIT, którzy przeprowadzili specjalną symulację mającą na celu wykazanie czy roboty są w stanie kategoryzować podobne do siebie podmioty. Konkretne urządzenie otrzymało możliwość przekazania darowizny kilku zestawom robotów. Okazało się, że po jakimś czasie pieniądze zostawały chętniej rozdawane sprzętowi z tej samej grupy. Co na to sami badacze?

Kategoryzowanie danych grup może być także praktykowane przez roboty


Profesor ze wspomnianego już Uniwersytetu Cardiff twierdzi, że tego typu zachowanie jest nieuniknione w procesie ewolucji - nieważne czy ludzi, czy autonomicznych maszyn. Jego zdaniem warto obserwować sytuację i rozważać wszystkie scenariusze, aby sytuacja przypadkiem nie wymknęła się spod kontroli.

Ciężko się z tymi słowami nie zgodzić. Sztuczna inteligencja jest rozwijana na coraz większą skalę i tylko od jej twórców zależy jak będzie ewoluowała.

Źródło: techcrunch.com

 

 

 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.