Robert Lewandowski zainwestował w narzędzie do wykrywania mowy nienawiści

Robert Lewandowski zainwestował w narzędzie do wykrywania mowy nienawiści

Robert Lewandowski jest sportowcem światowej klasy nie tylko dlatego, że świetnie dogaduje się z futbolówką, ale także, a może i przede wszystkim, dlatego że ma przysłowiowy "łeb na karku". Zamiast trwonić pieniądze jak wielu polskich piłkarzy on woli je inwestować. I to jeszcze w co! 


Najlepszy polski piłkarz wspólnie z biznesmenem Dawidem Urbanem zainwestowali w polski startup Samurai Labs, który przygotowuje narzędzie do automatycznego wykrywania mowy nienawiści w internecie.

Narzędzie, które przygotowuje Samurai Labs ma automatycznie wykrywać i blokować wpisy w internecie, które zawierają mowę nienawiści i takie, które opisują działania niezgodne z prawem. Ma ono także wysyłać informacje do moderatorów, którzy będą mogli następnie zablokować autorów takich treści.O projekcie tak wypowiada się Michał Wroczyński, założyciel i szef firmy Samurai Labs:
Nie chcemy cenzurować internetu, każdy ma prawo do swoich poglądów czy wypowiedzi. W Internecie nie może być jednak miejsca dla przemocy, zwłaszcza względem dzieciaków. Zastanówmy się przez chwilę, czy często na ulicy spotykamy osoby, które wykrzykują do przechodniów „życzę Ci śmierci”? raczej nie… A w sieci takie wpisy to codzienność. Samurai ma właśnie przeciwdziałać tego typu zachowaniu, które w realnym świecie jest nieakceptowane. Dzięki naszemu rozwiązaniu będziemy mogli uchronić dzieci przed tego typu agresją

Aplikacja będzie oparta na technologii uczenia maszynowego i będzie dostępna jako aplikacja internetowa. Na ten moment obsługuje tylko język angielski, jednak trwają pracę nad zaimplementowaniem także i języka polskiego. Narzędzie cały czas jest w fazie rozwoju, ale już teraz efektywność jest podobno bardzo obiecująca.

Nie wiadomo jaką kwotę wyłożył Robert Lewandowski i Dawid Urban dla Samurai Labs ani jaką część udziałów firmy przejęli. Ważne jednak jest to, że tak wpływowa osoba jak Robert inwestuje w narzędzia, które mogą sprawić, że internet będzie lepszym i bezpieczniejszym miejscem.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.