Telewizja Republika wysłała list otwarty do premier Szydło w sprawie

Telewizja Republika wysłała list otwarty do premier Szydło w sprawie "niebezpiecznych transmisji na YouTube"

Wczorajsza transmisja na żywo na kanale Daniela Magicala wywołała spore zamieszanie w szeroko pojętych mediach, nie tylko ze względu na rekordową oglądalność. Wywoływanie duchów stało się powodem zaniepokojenia Telewizji Republika, która postanowiła wysłać m.in. w tej sprawie list do premier Szydło. Jeśli jednak przyjrzymy się szczegółom, łatwo dojdziemy do wniosku, że w tym wszystkim chodzi jednak o coś innego, na co już teraz patrzymy z zaniepokojeniem.
Telewizja Republika to polska stacja telewizyjna, która od lat zajmuje się publikowaniem wiadomości o charakterze publicystyczno-informacyjnym, a cyklicznie transmituje też magazyny, programy kulturalne i reportaże. Znana jest ona z przychylności obecnie rządzącej partii i raczej nie sympatyzuje z jej przeciwnikami. W związku z wczorajszą sytuacją na polskim YouTube postanowiła zabrać głos w sprawie i opublikować na swojej stronie internetowej list otwarty do pani premier Beaty Szydło. Pragnie aby rozważono powyższy problem w nowej ustawie dotyczącej Mediów Narodowych.O czym jest mowa w liście otwartym Telewizji Republika do premier Beaty Szydło?

Na początku w liście zwraca się bezpośrednio do Pani Premier komentując i chwaląc obecne metody sprawowania bezpieczeństwa w państwie.  W kolejnym akapicie opisuje zachowanie polskiej młodzieży w wieku od 18 do 24 lat, która według nich odizolowuje się od społeczeństwa, a swoją główną uwagę poświęca światu wirtualnemu. Osoby takie korzystają "nowego zjawiska", jakim są transmisje na żywo, które odbiegają od norm społecznych, głównie przez liczne wulgaryzmy - uważa Telewizja Republika.

W następnym akapicie przytaczany jest wątek wczorajszego streamu Daniela Magicala. Wspomniany jest rekord oglądalności, a także jego główny powód. Republika skarży się na obrazę imienia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął kilka lat temu w katastrofie smoleńskiej. Dodaje także, że jest to obelga uczuć religijnych, a także zniszczenie dorobku nauczycieli, którzy starają się kształtować młodzież w duchu patriotyzmu i humanizmu. Zaistniałe wydarzenie porównuje do audycji radiowej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie informowano o tzw. "Ataku Marsjan", natomiast samego Daniela z ekipą do antagonistycznej grupy młodzieży.


WIĘCEJ O REKORDZIE NA WCZORAJSZYM STREAMIE DANIELA MAGICALA PRZECZYTASZ KLIKAJĄC TUTAJ.W końcu Telewizja Republika nakazuje przerwać takie zjawisko, póki wciąż się rozwija, ponownie nawiązując do wydarzeń z historii, tym razem faszystowskiej młodzieży. Ostrzega o okultyzmie i anarchii, które mogą powstać przez takie zachowanie, które zauważalne jest zza granicą. Następnie odnosi się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która według nich jest pozbawiona kontroli nad publicznymi nadawcami w Internecie. TV Republika prosi o rozpatrzenie problemu w nowej ustawie dotyczącej Mediów Narodowych. "Pominięcie sektora YouTube jest niedopuszczalne, a decyzja ta mogłaby wiązać się z nieodwracalnymi skutkami" - pisze na koniec autor listu do Pani Premier. Pełną jego treść znajdziecie tutaj.


Czy takie posunięcie ze strony Telewizji Republiki jest słuszne?


Według nas zdecydowanie nie. Wczorajszy stream Daniela Magicala mimo tego, że budził wśród oglądających wiele kontrowersji, a sam pomysł mógł być uważany po prostu za nieodpowiedni, jest przykładem tego, że w internecie panuje wolność przekazu, a to czy zamierzamy coś oglądać czy nie, zależy już od naszych własnych preferencji. Telewizja Republika jeśli uważa działanie YouTubera za nieodpowiednie, powinna zająć się tą jedną sprawą. Postrzeganie przez jej pryzmat całego polskiego YouTube, co widać doskonale w liście otwartym do premier, jest bowiem błędne i może wkrótce obrócić się przeciwko streamerom, ich widzom, ale także i wszystkim użytkownikom internetu. Pewne jest to, że tradycyjne media będą starały się za wszelką cenę dowieść swoich racji i wygrać z przekazem, który znajdziemy w sieci. To w końcu ich główny konkurent, który wpływa na to, że do telewizji przekonanych jest coraz mniej osób, a oglądalność większości programów systematycznie spada.


Komentarz w tej sprawie udzielił Vonsky z kanału Vonsky Channel, którego materiał w październiku zeszłego roku został przywłaszczony przez Telewizję Republikę bez zapytania. Teraz w sprawie listu do Pani Premier Beaty Szydło podjął odważny krok, o którym pisze poniżej.
Specjalnie dla APYnews.pl, komentarz zarówno dotyczący sytuacji  z listem otwartym oraz działań Telewizji Republika i ich zapożyczeń od twórców, udzielił także Jaok - główny prowadzący kanału Pyta.pl na YouTube. Warto wspomnieć, że Mikołaj podobnie jak Vonksy spotkał się z sytuacją wykorzystania jego materiału bez zgody na rzecz stacji, o której mowa w tym wpisie. Ta sytuacja daje wiele do myślenia w ramach tego co się dziś wydarzyło.
"Za komuny" panowała zasada - ten kto pierwszy wezwie policje ten jest poszkodowanym. Zasada oczywiście absurdalna i niesprawiedliwa, ale ludzie z TV Republika najwidoczniej nie odnotowali faktu, że takie praktyki wraz z innymi absurdami PRL-u trafiły na śmietnik historii. Cała sprawa ma dwa aspekty - pierwszy to fakt nadużywania przez TV Republika zapożyczeń z YouTube i powoływania się na prawo cytatu. To bzdura - prawo cytatu dotyczy faktycznych cytatów i to bardzo wprost napisane w prawodawstwie. TV Republika po prostu emituje cudzy content tworząc w ten sposób swój przekaz. Co gorsza następnie TV Republika praktykuje zgłaszanie oryginalnych filmów z YouTube jako "piratów", kiedy to wrzuca swoje programy do macierzystego serwisu. Faktycznie na takie praktyki narażone były materiały Vonskyego czy pyta.pl. Jest to bezczelny proceder, po prostu zwykła kradzież. Nie chce tej sprawy rozgrywać na forum publicznym, mogę jednak powiedzieć, że pewna kancelaria bada sprawę, rozmawia z twórcami z YouTube i rozmawiała też ze mną. A co robi "republika"? Podnosi rękę wskazując palcem na jutuberów by jako pierwsza krzyknąć "złodziej". To nie przejdzie. Ludzie nie są aż tak naiwni, a na pewno nie nabiorą się na to użytkownicy YouTube, znający normy i przepisy portalu znacznie lepiej niż "leśne dziadki" z TV Republika. Druga sprawa jest jeszcze mniej skomplikowana. Wyniki telewizji lecą ostatnio na łeb na szyje. Nie tylko "republiki", chodzi mi o telewizje jako całość. Najpierw wejście na rynek i zapowiedź ekspansji serwisów "on demand" typu Netflix, potem dynamiczny rozwój livestreamów, które zaczęły mieć coraz lepszą jakość. TV Republika czuje się zagrożona a te ataki to po prostu objaw paniki. Sam interesuje się livestreamami od dłuższego czasu, a odkąd rozpocząłem prace ze sprzętem pewnej amerykańskiej firmy komunikacyjnej (nie będę reklamował) widzę, że możliwe staje się streamowanie w full hd i z dobrym audio wprost na YT czy FB. Właściwie na dniach osiągnę gotowość do prowadzenia takich transmisji bezprzewodowo - facet z plecakiem będzie starczał za wóz tv. Kolejny etap to rozpoczęcie współpracy z młodszymi twórcami, którzy mają świeże i świetne treści a niekoniecznie ogarniają technikalia i jako, że nie pracowali w "starych" mediach odrobinę też brakuje im doświadczenia. A nie jestem osamotniony, pasjonatów nowych technologii jest więcej, tak samo jak młodych, dobrych nie posiadających kompleksów wobec zachodu twórców. Przejęcie przez nas (przez was) rynku i widzów stacji typu TV Republika to kwestia czasu. Zjemy ich na śniadanie. Czego wam i sobie gorąco życzę.

Mikołaj "Jaok" Janusz


Tym akcentem pozostawiamy do własnych przemyśleń fakt wysłania listu o takiej, a nie innej treści do premier Beaty Szydło. A wy, co sądzicie o dzisiejszej sytuacji w kontekście poprzednich działań stacji, o której piszą YouTuberzy? Dajcie znać w komentarzach!


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.