Użytkownicy Reddita przyczynili się do gwałtownego wzrostu notowań spółki

Użytkownicy Reddita przyczynili się do gwałtownego wzrostu notowań spółki

Reddit, czyli jedna z najbardziej popularnych platform działających na zasadzie podobnej do forum, posiada wiele ciekawych wątków skupiających dziesiątki, a nawet setki tysięcy aktywnych internautów. Jednym z nich jest grupa /WallStreetbets zrzeszająca osoby zainteresowane giełdą. Do niecodziennej akcji doszło wczoraj, gdy użytkownicy urządzili rajd na akcjach, który przyczynił się do gwałtownych wzrostów notowań spółki GameStop.


Jeszcze kilkanaście dni temu, akcje spółki odpowiedzialnej za sprzedaż gier i elektroniki - GameStop, wyceniano na 20 dolarów. Od tego czasu nastąpił znaczny wzrost ich wartości, by 22 stycznia przebić cenę 60$. Największy wzrost wartości nastąpił jednak 25 stycznia, gdy papiery kosztowały już 159 dolarów, by dzień później przebić cenę 300 dolarów. Wszystko to nastąpiło za sprawą zorganizowanej akcji użytkowników Reddita. Jak wyglądał ich rajd?Tego typu inicjatywy nie są niczym nowym, jednak po raz pierwszy w historii osiągnęły taką skalę. Grupa /WallStreetbets podała spółkę GameStop jako idealną na tzw. shortowanie już w zeszłym tygodniu. Użytkownicy zaczęli kupować akcje spółki nie zważając na jej fundamenty, aktualną wycenę i fakt, że od czasu pandemii notuje regularne straty.

W ten sposób rozpoczął się prawdopodobnie największy w historii "short-squeeze" na akcjach. Osoby grające na spadek ceny akcji GameStop zostały zmuszone do zamykania swoich pozycji w celu minimalizacji straty, a tym samym do odkupywania akcji. Taka sytuacja napędziła tylko wzrost cen papierów.

Jakby tego było mało, pośrednio do akcji dołączył się jeden z najpopularniejszych YouTuberów na świecie - MrBeast, który podczas transmisji na żywo otrzymał sporo wpłat od fanów, którzy promowali akcję z GameStop. Twórca oczywiście wiedział co ma na celu wysyłanie dotacji i dodatkowo napędzał zainteresowanie tematem.Rajd jeszcze bardziej zyskał na rozgłosie jak kilka godzin później wsparł go najbogatszy człowiek na świecie - Elon Musk, który Tweetem "Gamestonk!!" przyczynił się do kolejnego wzrostu zainteresowania akcjami spółki.Gwałtowany wzrost notowań GameStop doprowadził do tego, że jeden z użytkowników Reddita pochwalił się publicznie, że na przestrzeni ostatniego roku, zamienił 53 tysiące dolarów w ponad 11 milionów dolarów.Warto na koniec wspomnieć, że nie jest to ostatnie słowo użytkowników spod subreddita /WallStreetbets. Internauci już planują podobne akcje. Na kolejny cel obrali wczoraj takie spółki jak BlackBerry (BB) oraz AMC, które podczas dzisiejszego otwarcia zanotowały znaczne wzrosty.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.