Rado i Seba - kontrowersje wokół nagrań kanału

Rado i Seba - kontrowersje wokół nagrań kanału "Jak to ogarnąć?"

Jeśli regularnie odwiedzacie YouTube, bardzo możliwe, że widzieliście propozycję obejrzenia materiałów z kanału "Jak to ogarnąć?". Prowadzący Jacek, przedstawia na nim życie bezdomnych Polaków. Czy jednak to, co widzimy na materiałach, to prawda?


Kanał "Jak to ogarnąć?" zasłynął na polskim YouTube głównie dzięki filmom przedstawiającym życie bezdomnych Polaków z Berlina. Niektóre z nich zostały obejrzane kilkaset tysięcy razy, a kanał szybko zyskał ponad 100 tysięcy subskrypcji. Ostatni bohaterzy - Radosław (Rado) oraz Sebastian (Seba) z Londynu cieszą się wyjątkową popularnością. Materiały z ich udziałem zostały zaprezentowane ponad miesiąc temu i od tego czasu prowadzący Jacek stale publikuje historie ich życia w Wielkiej Brytanii.Od kilku tygodni filmy z udziałem Rado i Seby są swego rodzaju wizytówką kanału, a setki tysięcy widzów wyczekują nowych treści z ich udziałem. W sieci pojawiły się jednak nieprzyjemne informacje od jednego z bohaterów.

Materiał, o którym mowa, został opublikowany wczoraj, a żeby zrozumieć sytuację, warto wziąć pod uwagę, że aktualne filmy publikowane na kanale "Jak to ogarnąć?", zostały nagrane kilka tygodni wcześniej. W filmie, który pojawił się na innym kanale, Sebastian - jeden z bohaterów, przedstawia swoją aktualną sytuację. Został on znaleziony przez siostrę, która zapewniła mu mieszkanie oraz pracę. Sebastian powiedział, że filmy Jacka nie były do końca "fair" - według niego, prowadzący nie chciał z nimi rozmawiać na trzeźwo i zachęcał ich do picia alkoholu oraz palenia marihuany.Prowadzący kanału "Jak to ogarnąć?" postanowił odpowiedzieć na nagranie, publikując w zakładce Społeczności taki wpis:
Drodzy Widzowie, Chcielibyśmy odnieść się do filmu, który został udostępniony na innym niż JtO kanale YouTube, a dotyczącego Seby. Jest to nie pierwszy raz, kiedy inne osoby docierają do bohatera pokazanego na kanale JtO, a zarazem nie pierwszy film szkalujący naszą pracę. Prawdą jest, że Sebastian został odnaleziony przez rodzinę wyłącznie dzięki filmom, które widzieliście na kanale, to Jacek przekazał jego numer telefonu rodzinie. Reszta materiału jest manipulacją. Przykładem niech będzie tu rzekomy zakup przez Jacka marihuany. Sami widzieliście skąd Rado i Seba zdobywają ten rodzaj używki. Wielokrotnie słyszeliście słowa " Seba schowaj do młynka". Resztę oszczerstw przemilczymy i mamy nadzieję, że zrozumiecie nasze stanowisko. Obiecujemy, że zobaczycie jeszcze wiele materiałów z Londynu, które tak bardzo przypadły Wam do gustu.

Na ten moment trudno stwierdzić, czy to co powiedział Sebastian na temat Jacka, jest prawdą. Pewne jest natomiast to, że dzięki twórczości "Jak to ogarnąć?", Sebastiana odnalazła rodzina oraz znajomi, którzy teraz chcą mu zapewnić nowe życie. Popularność filmów dotknęła także Rado, który coraz częściej rozpoznawany jest na ulicach Londynu. W sieci możemy znaleźć m.in. filmy fanów, którzy tańczą z bohaterem, a także robią sobie z nim zdjęcia. Jedno z nich opublikował ostatnio na swoim Instagramie inny YouTuber - uRban: 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 

A mówili że to jak szukanie igły w stogu siana.😀 #urbanwlondynie #rado #londyn #uk


Post udostępniony przez Adrian uRban (@urban.londyn)


Powyższa historia jest ciekawym przykładem tego, że popularność w internecie może dotyczyć właściwie każdego, nawet osób, które nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Mamy jednak nadzieję, że intencje Jacka z "Jak to ogarnąć?" w tym przypadku były dobre, a wszelkie wątpliwości co do jego działalności zostaną wkrótce rozwiane.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.