Prokuratura chce ścigać internautów. Znieważenie ministra powodem pierwszego postępowania

Prokuratura chce ścigać internautów. Znieważenie ministra powodem pierwszego postępowania

Od rana w mediach społecznościowych, popularnych forach internetowych czy portalach branżowych, emocje budzi wiadomość o tym, że prokuratura chce ścigać internautów. Jeden z artykułów Kodeksu karnego posłużył za podstawę wszczęcia postępowania wobec użytkownika, który obraził Zbigniewa Ziobrę. Dotychczas takie postępowania toczyły się z oskarżenia prywatnego, a tym razem do sprawy od razu wkroczyła prokuratura. 


Sprawę opisała dziś jako pierwsza Gazeta Wyborcza, ponieważ to jej czytelnicy zamieścili w komentarzach obraźliwe komentarze w kierunku ministra sprawiedliwości i prokuratora krajowego, za które prokuratura wszczęła głośne śledztwo.

W sieci sprawa od razu zaczęła budzić kontrowersje, ponieważ to pierwsza tego typu sytuacja dotycząca znieważenia w internecie, gdy prokuratura prowadzi sprawę z urzędu. Postępowania z art. 212 są bowiem zwykle zgłaszane bezpośrednio przez osoby, które poczuły się obrażone komentarzem.Jakby tego było mało, w związku ze sprawą prokurator zwolnił wydawcę Wyborczej z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej, która dotyczy nieujawniania wszelkich danych użytkowników - w tym ich adresów IP. To umożliwiło prokuraturze identyfikację użytkowników forum. Prawnik Agory (mec. Piotr Rogowski) zapowiedział już zaskarżenie decyzji prokuratury do sądu.

Jak skończy się ta sprawa i czy to dopiero początek podobnych postępowań w przyszłości? Na pewno będziemy to obserwowali, bowiem temat zatrzymań za działania w internecie zawsze budzi spore emocje, a opisywana dziś przez media sytuacja może być swego rodzaju precedensem.

Źródło: Tok FM

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.