Pracownicy Snapchata mieli szpiegować użytkowników

Pracownicy Snapchata mieli szpiegować użytkowników

O tym, że w internecie nie ma prywatności, wie chyba każdy. Nawet po zablokowaniu pewnych informacji na naszych profilach i tak znajdzie się grupa ludzi z dostępem do pewnych treści. Mowa tu głównie o pracownikach wielkich firm, jak na przykład Facebook czy Google, a od niedawna także i Snapchat.


Ostatnio w mediach jest dość głośno na temat różnych wycieków. Na początku dotyczyło to portalu Roksa.pl, następnie Morele.net, a ostatnio znanego nam Instagrama, z którego na co dzień korzystają miliony osób. Nikogo nie zdziwi pewnie fakt, że do medialnego szumu dołącza również Snapchat. Jak się ostatnio okazało, wielu pracowników tej firmy wykorzystywało specjalne urządzenia do uzyskiwania prywatnych danych użytkowników. Jednym z  takich urządzeń jest SnapLion. Jego celem było zbieranie danych, które mogłyby pomóc w znalezieniu osób ściganych przez prawo. Ponadto pomagał w wychwytywaniu i zwalczaniu różnego rodzaju nękania lub znęcania się na innych użytkownikach aplikacji.Jak się okazało, wielu pracowników wykorzystywało ten program w innym, przydatnym dla siebie celu. Kiedy cała sprawa się nagłośniła, pewna osoba z firmy przyznawała się, że zdarzyło jej się użyć narzędzia w niewłaściwy sposób tylko "kilka razy", a kolejna twierdziła że wykroczenia dopuściło się znacznie więcej pracowników. Według rzecznika Snap Inc. prywatność jest najważniejsza i tak też odpowiadał na nadsyłane e-maile. Dodatkowo oświadczył, że podjęte już zostały odpowiednie kroki, mające na celu ograniczyć dostęp wewnętrzny do danych użytkowników. Pracownik, który w przyszłości ponownie spróbuje uzyskać informacje dla swoich potrzeb, zostanie odpowiednio ukarany i zwolniony.

Warto także wspomnieć, że nie jest to pierwsza taka sytuacja ze Snapchatem w roli głównej. W 2014 doszło już do nałożenia kary pieniężnej na firmę przez Federalna Komisję Handlu USA. Jej powodem było gromadzenie danych o lokalizacji użytkowników i ich dalszego przekazywania stronom trzecim.

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.