Powstaje YouTube Shorts - konkurencja dla TikToka od Google

Powstaje YouTube Shorts - konkurencja dla TikToka od Google

TikTok nie da się kupić Google'owi? Nie ma problemu, gigant stworzy swój własny projekt. Wykorzystanie wciąż trwającej wojny między Donaldem Trumpem a aplikacją od ByteDance otworzyło drogę nadchodzącemu YouTube Shorts, który ma wypełnić amerykański rynek odebrany chińczykom.


Właśnie powstaje YouTube Shorts - świeży projekt, mający dać twórcom wideo oraz artystom możliwości kręcenia krótkich, chwytliwych filmów wyłącznie przy użyciu telefonów komórkowych. Ta opcja ma uzupełnić lukę, której brakowało YouTube'owi od dawna.

Warto wspomnieć przy okazji, że od niedawna na Instagramie funkcjonuje tzw. Instagram Reels, czyli czysta konkurencja dla chińskiej aplikacji.

Czym będzie YouTube Shorts? Póki co wczesna wersja ma pozwolić na nagrywanie krótkich, maksymalnie 15-sekundowych materiałów, do dyspozycji otrzymamy sporą bibliotekę z muzyką oraz możliwość łączenia wielu klipów wideo w jeden film. Brzmi znajomo?

Prawdopodobny wgląd w YouTube Shorts


„Szorty” pojawią się jednak dopiero za parę dni i na dodatek wyłącznie w Indiach. Google postanowiło właśnie tam przetestować nowe funkcje aplikacji, aby następnie w najbliższych miesiącach powoli przenosić się na kolejne kraje.

YouTube Shorts na razie nie zadziwia oryginalnością. Zapowiedzi sugerują raczej dosłowne skopiowanie wszystkiego, co najlepsze z TikToka i usprawnienie funkcji po googlowsku. Wiemy jedno — gigant nie ma w planach czekać i już teraz silnie pracuje nad stworzeniem czegoś, co w niedalekiej przyszłości może zagrozić nie tylko TikTokowi, ale również innym platformom.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.