Powstaje telewizor sterowany falami mózgowymi od Samsunga

Powstaje telewizor sterowany falami mózgowymi od Samsunga

Producenci telewizorów ciągle zdobywają się na coraz to wymyślniejsze funkcje, którymi mogliby wyróżnić swoje urządzenia. Samsung pracuje nad rozwiązaniem, które może całkowicie zdeklasować pod tym względem konkurencję.


Prace nad prototypem telewizora, który jest sterowany za pomocą fal mózgowych cały czas trwają. Jest on tworzony w ramach projektu Pontis, czyli inicjatywy obywatelskiej we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii.

Według przedstawiciela takie urządzenie miałoby zapewnić większą dostępność do technologii osobom, które zmagają się z niepełnosprawnością ruchową. Jak to działa w praktyce?Do wszystkiego wykorzystywana jest obecna technologia, która w magiczny sposób pozwala na sterowanie telewizorem poprzez fale mózgowe. Specjalne wzorce wizualne są wyświetlane w każdym rogu telewizora, natomiast czujniki, które są umieszczone na głowie użytkownika mierzą różne rodzaje fal mózgowych generowanych w wyniku interakcji z obrazem. Odczytane wzorce przekładają się na proste komendy, które mogą zmienić kanał czy dostosować głośność.

Prototyp będzie stale rozwijany i opracowany już od czerwca, a drugi model zostanie poddany testom w ośrodkach rehabilitacyjnych i specjalistycznych szwajcarskich szpitalach. Mamy nadzieję, że prototyp wejdzie w życie i umili czas oraz zwiększy dostęp do technologii dla wszystkich niepełnosprawnych ludzi.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.