Popularny kanał o szachach z zablokowanym filmem. Powód może zaskoczyć

Popularny kanał o szachach z zablokowanym filmem. Powód może zaskoczyć

Szachy na YouTube są niewątpliwie niszą, jednak są kanały, które zdobywają sporą popularność w tej tematyce. Jednym z nich jest "Agadmator's Chess Channel", który ostatnio napotkał na spore problemy ze strony serwisu, a powód wydaje się zaskakujący.


"Agadmator's Chess Channel" jest kanałem subskrybowanym przez ponad 700 tysięcy osób. W zeszłym tygodniu, na kanale twórcy pojawił się odcinek podcastu, który szybko został zablokowany przez YouTube za złamanie zasad portalu. Gigant automatycznie uznał, że film ukazuje treści "niebezpieczne i szkodliwe".


Tymczasem, według autora, film nie naruszał żadnych zasad portalu. Fani opisali jednak bardzo prawdopodobny scenariusz - YouTube mógł nie zrozumieć kontekstu wypowiedzi i uznał za rasistowskie użycie słów "biały" i "czarny" w odniesieniu do koloru figur szachowych. O takiej możliwości wspomniał sam twórca, który w filmie wyjawił, że w swoim filmie mógł wypowiedzieć zdanie wywyższające jeden kolor od drugiego, ale mówił to w kontekście gry w szachy. Sprawa w krótkim czasie stała się głośny tematem, a widzowie okazali wielkie wsparcie dla YouTubera, który dodał ponownie film i tym razem nie został zablokowany przez serwis.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.