Popularne emoji trafiło na listę symboli mowy nienawiści

Popularne emoji trafiło na listę symboli mowy nienawiści

Mogłoby się wydawać, że ikony emoji służą tylko do wyrażania emocji w internecie. Dla niektórych jednak, te z pozoru niewinne symbole, mogą oznaczać coś bardzo niestosownego. 


Amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL) uznała za taki symbol emoji "Ok", który znalazł się tym samym na liście symboli mowy nienawiści. Członkowie ADL wyjaśnili, że według nich gest, który znajduje się na emoji, służy do wyrażania wyższości białej rasy nad innymi.Jak się okazuje, powyższy symbol ma przedstawiać literę W (otwarte palce) oraz P (zamknięte), czyli skrót od White Power (białej supremacji). Ma przedstawiać, ponieważ amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu uległa poniekąd trollingowi, który wcześniej podchwycili biali nacjonaliści. Tym sposobem ten pozytywny gest symbolizujący nic więcej jak "Ok", stał się znakiem, który przez niektórych odbierany może być jako mowa nienawiści i na liście ADL stanął obok takich znaków jak swastyka czy krzyż Ku Klux Klanu.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.