Polski YouTuber dostał blisko pół miliona kary za nielegalne działania

Polski YouTuber dostał blisko pół miliona kary za nielegalne działania

W listopadzie ubiegło roku informowaliśmy was o rozpoczęciu postępowania wobec polskiego YouTubera, który odpowiedzialny był za promocje tzw. "piramidy finansowej". Efekt działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyniósł skutek, bowiem twórca został właśnie finansowo ukarany.


Sprawa dotyczy Damiana Żukiewicza, który na swojej stronie internetowej oraz kanale YouTube publikował treści, w których namawiał swoich odbiorców do rejestrowania się na wątpliwych portalach. Wszystkie z nich oparte były na systemie piramidy finansowej - obiecane były spore zyski poprzez zapraszanie kolejnych osób do projektu. Według UOKiK, organizowanie jak i nagłaśnianie tego typu działalności jest niezgodne z prawem, a we wrześniu urząd rozpoczął konkretne działania ścigające osoby za nie odpowiedzialne.

W ten sposób UOKiK nałożył niemal maksymalną karę na polskiego YouTubera. Jej kwota wyniosła blisko 450 tysięcy złotych. Warto mieć na uwadze, że to pierwsza tego typu kara urzędu wobec osób propagujących takie praktyki, ale z pewnością nie ostatnia.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.