Polski twórca serwisu z pirackimi filmami zapłaci 47 mln kary

Polski twórca serwisu z pirackimi filmami zapłaci 47 mln kary

25-letni mężczyzna z Polski przez lata prowadził piracki serwis, na którym zamieszczał dziesiątki tysięcy filmów i seriali. Stronę odwiedzało ok. 300 tysięcy osób, które korzystały z usługi dzięki płatnościom za dostęp. Teraz Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał wyrok pierwszej instancji. Sprawca został skazany na rok więzienia i karę finansową wynoszącą 47 mln złotych.


Wartość kary została oszacowana na podstawie strat, jakie ponieśli dystrybutorzy. Na początku procesu szacowano je na 3 miliony złotych, ale z z czasem zgłosiło się więcej poszkodowanych, a kara wzrosła do 47 mln złotych właśnie.Oprócz zarzutu nielegalnego rozpowszechniania filmów i seriali, na karę dodatkowo wpłynął zarzut o pranie brudnych pieniędzy. Mężczyzna za zarobione pieniądze miał kupować nieruchomości i kryptowaluty.

Serwis filli.cc prowadził swoją działalność od 2015 do 2019 roku. Według informacji podanych w sądzie, 25-latek na działalności zarobił 1,2 miliona złotych. Kara finansowa przekracza zatem wielokrotnie tę kwotę.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.