"Polski Shrek" coraz bliżej. Oto szczegóły filmu Disneya

Pracownicy wytwórni The Walt Disney Company mają w planach nakręcenie filmu animowanego na terenie Polski. Zostanie on stworzony przy użyciu podobnej techniki, która zapoczątkowała przygody słynnego Shreka.


Niedawno odbył się Festiwal Filmów Kaszubskich 2021. Podczas tego wydarzenia Mirosław Piepka - scenarzysta znany głównie z pracy nad filmem Kamerdyner (2018) - podzielił się z Dziennikiem Bałtyckim planami odnośnie do swojego kolejnego dzieła.

Tym razem jego praca związana będzie z The Walt Disney Company. Przedstawiciele tej wytwórni planują nakręcić film animowany na Kaszubach. Co ciekawe, stworzony on zostanie podobną techniką, której użyto przy tworzeniu Shreka.

Polski scenarzysta wyjaśnia szczegóły swojej współpracy:
"W lutym ubiegłego roku otrzymałem telefon od Walt Disney Company z propozycją napisania scenariusza do fabularnego animowanego filmu kinowego. Paradoksalnie, to pandemia pozwoliła mi na to, że kiedy byliśmy wszyscy pozamykani, mogłem się całkowicie zająć tym projektem. [...] Współproducentem jest Trefl Film. Film powstaje na Wybrzeżu, bo, co by nie powiedzieć, koszty produkcji są tu tańsze niż w Chicago, Miami czy w Paryżu. [...] Większość scen nagrywana będzie na Kaszubach. Będzie to film przeznaczony dla widzów od lat 7 do 107. Realizowany jest tą samą technologią co „Shrek”. Przez wiele miesięcy trwało „rodzenie” wszystkich uczestniczących w tej produkcji postaci"

Źródło: https://pl.ign.com/filmy/41160/news/polski-shrek-nadciaga-disney-kreci-film-animowany-na-kaszubach


Będzie to pierwszy film w historii Walt Disney Company, gdzie scenariusz stworzyli polscy autorzy. Projektem zajmą się laureaci do Oscara: Tomasz Witkowski – za efekty specjalne, Marek Skrobecki – za scenografię, a Jan Andrzej Kaczmarek – za muzykę.

Data premiery nie jest jeszcze znana.

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.