Polak musi zapłacić prawie 50 mln złotych kary za piractwo

Polak musi zapłacić prawie 50 mln złotych kary za piractwo

Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał właśnie młodego mężczyznę na rok więzienia w zawieszeniu i konieczność zapłaty 48 milionów złotych. Wszystko to za prowadzenie pirackiego serwisu i nielegalne rozpowszechnianie tysięcy filmów. Jak wygląda sprawa?


Polak działał tak bez żadnych uprawnień w latach 2015-2019. Na swoim portalu udostępniał w tym czasie — odpłatnie — blisko 62,6 tysięcy filmów. Zarabiając w taki sposób, 25-latek prał z tego brudne pieniądze i inwestował je w kryptowaluty oraz nieruchomości.

Te kilka lat wystarczyło, by zebrać na stronie 300 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.


Z podanych informacji wynika, iż początkowo przewidywano bardziej zaostrzony wyrok. Jednak, jak się okazało, oskarżony postanowił współpracować z policją i wyraził dużą chęć naprawienia szkód.

Pojawiła się również dość ciekawa opinia obrońcy 25-latka. Adwokat Jowita Grochowska nie wniosła apelacji.
Jesteśmy usatysfakcjonowani wyrokiem. Kwota kompensacyjna wynika z przepisów i wyliczeń pokrzywdzonych, więc trudno z tym polemizować. Niewątpliwie pan oskarżony będzie dokładał wszelkich starań, aby wywiązać się z tego zobowiązania, przynajmniej w zakresie, w jakim będzie mógł. Nie wiem, czy starczy panu oskarżonemu życia, żeby się z tego wywiązać – powiedziała prawniczka.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.