Pierwszy wpis twórcy Twittera został sprzedany za wielkie pieniądze

Pierwszy wpis twórcy Twittera został sprzedany za wielkie pieniądze

Pierwszy tweet opublikowany w 2006 roku przez Jacka Dorseya - założyciela i szefa Twittera - został sprzedany za prawie 3 miliony dolarów! Licytację wygrał Sina Estavi, a pieniądze z niej zostaną przeznaczone na cele charytatywne.


Twitter to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Powstał aż 15 lat temu, a użytkowników nadal przybywa. Ich liczba wyniosła 192 miliony w 2020 roku. Szczególnie upodobali go sobie politycy czy inne osoby publiczne, ale służy on do prezentowania poglądów każdego, kto posiada na nim konto.

Jack Dorsey - współzałożyciel Twittera oraz dyrektor generalny - na początku marca tego roku wystawił na aukcji swój pierwszy tweet, opublikowany na platformie 21 marca 2006 roku. Treść tego przekazu była krótka "just setting up my twttr", ponieważ była to po prostu próba działania platformy.

 Aukcja odbyła się na stronie Valuables by Cent. Natomiast przedmiot licytacji miał formę cyfrowego certyfikatu, tzw. niezbywalnego tokena (NFT), który zawiera metadane na temat konkretnej treści i potwierdza jej oryginalność. Oprócz tego, tweet posiadał autograf autora.

Licytacja zakończyła się w poniedziałek, a jej zwycięzcą został Sina Estavi, który pracuje w firmie Bridge Oracle jako dyrektor generalny. Ostateczna cena wyniosła 1630,6 ETH, czyli ponad 2,915 milionów dolarów. Cała kwota przeznaczona zostanie organizacji charytatywnej GiveDirectly Africa Response.

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.