Ruszyła petycja żądająca odwołania CEO YouTube! Czy coś się zmieni?

Ruszyła petycja żądająca odwołania CEO YouTube! Czy coś się zmieni?

Coraz częściej twórcy narzekają na bezpodstawną demonetyzację filmów i politykę YouTube, przez którą z serwisu zniknęło wiele kanałów. Dobrym przykładem jest Carionner, a więcej na jego temat przeczytacie tutaj. Społeczność coraz bardziej sprzeciwia się takim działaniom i podejmuje własne inicjatywy. Tym razem użytkownicy YouTube zdecydowali się na poważny krok przeciwko dyrektorowi generalnemu serwisu - Susan Wojcicki.


Niedawno w serwisie change.org, który służy do tworzenia petycji, powstała apelacja o usunięcie Susan Wojcicki z funkcji CEO YouTube. Znajdziecie ją tutaj. Petycja na ten moment ma ponad 15.5 tysięcy podpisów, ale ta liczba stale rośnie. Autor petycji tak stanowcze działania motywuje faktem, że od kiedy Susan została dyrektorem YouTube, wzrosła liczba kontrowersji, a opinia o serwisie staje się coraz gorsza.

Organizatorzy przedsięwzięcia zaznaczają, że nowe zasady funkcjonowania YouTube związane z reklamami znacznie ograniczają wolność słowa i stanowią pewnego rodzaju cenzurę. Niewygodne materiały dla polityki YouTube są demonetyzowane, przez co kanały nie mogą zarabiać. Ważne jest również to, że polityka prezentowana przez zarząd YouTube nie jest sprawiedliwa wobec wszystkich twórców.

Twórcy petycji mówią, że chcą, aby YouTube i Google poszły w dobrym według nich kierunku i zwolniły dyrektora YouTube - Susan Wojcicki. Posłużyli się również znanym w Stanach Zjednoczonych hasłem, jednak o nieco przerobionej treści:
Make YouTube Great Again!Wielu twórców internetowych  otwarcie wypowiada się w negatywny sposób na temat obecnej polityki reklamowej i bardzo rygorystycznych wymogach, by film mógł zarabiać. Obecna sytuacja na YouTube uderza w jedno z podstawowych praw człowieka, jakim jest wolność słowa. Niestety, ale wygląda to tak, że jeżeli twórca będzie głosił treści niewygodne dla YouTube, to monetyzacja na jego filmach zostanie wyłączona, a w skrajnych przypadkach może zostać usunięty film lub cały kanał.

Krytykę serwisu przez największych twórców najlepiej obrazuje tegoroczny YouTube Rewind, który jest najgorzej odebranym tego typu filmem w historii. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj.

YouTube od dawna zmaga się z krytyką, jednak nieustannie ją ignoruje i dalej działa zgodnie ze swoimi założeniami. Prawdopodobnie petycja podpisana przez 15 tysięcy osób nic w tej sprawie nie zmieni, ale zawsze warto próbować, by serwis zobaczył, że nie wszystkim podobają się zasady, które obecnie tam panują. Ciekawe czy YouTube w końcu się ugnie i zmieni reguły monetyzacji?

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl