Parlament Europejski przegłosował ważną ustawę o reklamie w internecie

Parlament Europejski przegłosował ważną ustawę o reklamie w internecie

Parlament Europejski przegłosował właśnie wstępny projekt ustawy cyfrowej. Jej celem jest m.in. zablokowanie reklam targetowanych do osób nieletnich oraz wymuszenie klarowniejszego przekazu ze strony reklamodawców.


Jeszcze w 2020 roku mieliśmy do czynienia z przedstawieniem ustawy cyfrowej przez Parlament Europejski. Nieco musieliśmy poczekać na rozwój wydarzeń w tej sprawie. W ubiegły czwartek w końcu odbyło się finalne głosowanie, podczas którego zatwierdzono wstępny projekt.

Okej, ale co ma docelowo zmienić ustawa cyfrowa? Cóż - przede wszystkim zabroni ona gromadzenia poufnych danych przez ogromne korporacje. Będzie to dla nich dosyć spore wyzwanie, gdyż np. Google oraz Meta dobierają reklamy właśnie na podstawie tego, co wyszukujemy.Ponadto reklam nie będzie można kierować do określonych orientacji seksualnych, ras czy religii. Firmy będą zmuszone ponadto do udostępnienia narzędzi umożliwiających na zablokowanie śledzenia i zgłaszania nieodpowiednich treści. To oczywiście nie wszystko.

Nadchodzi kres reklam targetowanych do osób nieletnich - jednego z głównych odbiorców takich treści. Ponadto reklamodawcy zostaną przymuszeni do kreowania sloganów tak, by wyrażały przekaz w sposób konkretny i jednoznaczny. Nielegalne stanie się także ukrycie prawdziwych intencji stosując zamienniki słów. Wszystko to pod groźbą kary w wysokości maksymalnie 6 procent rocznych przychodów.

Digital Service Act to więc dokument, który ma przede wszystkim chronić zwykłych konsumentów przed szkodliwymi treściami i nieco regulujący chaotyczne dotychczas prawo. Mowa więc o dokonaniu generalnych porządkach w internecie i sposobie jego działania. Wszystko ma być przejrzyste i klarowne.

Oczywiście jeszcze trochę czasu minie zanim DSA nabierze mocy prawnej. Wszystko wygląda jednak na to, że już wkrótce będziemy świadkami takiego scenariusza.

 

Co sądzicie o nowej ustawie cyfrowej? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.