Astronomowie sprawdzają, czy przez Układ Słoneczny nie leci statek obcych

Astronomowie sprawdzają, czy przez Układ Słoneczny nie leci statek obcych

Jakiś czas temu w pobliżu naszego układu słonecznego odkryto niezbadany obiekt. Początkowo sądzono, że jest to jedna z wielu komet, które przelatują blisko słońca. Później uznano, że jest to asteroida. Ostatecznie obiekt został zakwalifikowany, jako pierwszy tego typu odkryty przez człowieka. Astronomowie sprawdzają, czy nie jest to statek obcych.


Nowe znalezisko zakwalifikowano do nowo stworzonej kategorii i międzygwiezdny obiekt nazwano 1I."I" od Interstellar, a "1" od pierwszego takiego obiektu odkrytego przez człowieka. Żeby było łatwiej, obiekt nosi nieoficjalną nazwę ʻOumuamua. Według koncepcji artystycznej wygląda mniej więcej tak:Obserwacje prowadzone przez astronomów wykazały, że obiekt jest długi na około 400 metrów i szeroki na zaledwie 50 metrów. Pomiary masy wykazały, że jest bardzo gęsty, a we wnętrzu znajduje się bardzo dużo metalu.

Wszystkie te informacje sprawiły, że astronomowie postanowili przyjrzeć mu się bliżej i sprawdzić, czy nie jest to obiekt wysłany przez obcą cywilizację. Od wczoraj od godziny 21:00 czasu polskiego radioteleskop Green Bank, czyli największa na świecie stacja ruchoma, został skierowany na ʻOumuamuę. Obiekt cały czas się oddala, jednak czułość radioteleskopu pozwoli na wykrycie sygnału zbliżonego do telefonu komórkowego. Pierwsza faza miała potrwać 10 godzin i w planach są kolejne. Badania finansuje projekt Breakthrough Listen, który zajmuje się badaniem życia poza Ziemią.Naukowcy są raczej sceptycznie nastawieni, jednak taka okazja jest zbyt szczególna, aby ją pominąć. Bardzo dobrze, że wykorzystujemy takie zjawiska do badania życia poza Ziemią. Na wyniki badań z pewnością przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Czy przyniosą one rewolucję? Zobaczymy!

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.