Paweł Opydo wygrał spór z Warner Music Group!

Paweł Opydo wygrał spór z Warner Music Group!

Nie tak dawno na łamach naszego serwisu pisaliśmy o usunięciu jednego z filmów Pawła Opydo na platformie YouTube przez wytwórnię Warner Music Group za rzekome złamanie przez niego praw autorskich. Twórca nie zgadzał się z zarzutami i postanowił zadziałać by przywrócono mu problematyczny film. Spór ten wygrał, a film już jest dostępny na jego kanale.
Cała sprawa zaczęła się wraz z wrzuceniem na kanał Pawła filmu, w którym umieszczone były fragmenty piosenki zespołu Feel, Zostań ze mną w ramach prowadzonej przez niego serii Złe piosenki, gdzie w humorystyczny, satyryczny sposób analizuje różne utwory. Materiał nie spodobał się wytwórni Warner Music Group, która postanowiła wykorzystać swoje możliwości do zdjęcia filmu z YouTube. Materiał zniknął z kanału, a sam Paweł został pouczony o złamaniu praw autorskich oraz dostał oficjalne ostrzeżenie (po 3 traci się konto). Twórca się jednak nie ugiął. Postanowił zawalczyć o swój film. Początkowo spotykało się to z zerową reakcją WMG, lecz później po nagłośnieniu całej sprawy, gdy do gry weszli widzowie Pawła, którzy zaczęli dopytywać się na profilu wytwórni na Facebooku o komentarz w tej sprawie, zmuszając tym samym osoby odpowiedzialne za fanpage do reakcji, coś jakby ruszyło. Kolejne odwołania w sprawie wysyłał także Paweł. Dziś, po około miesiącu od akcji, twórca poinformował o powrocie owego filmu na jego kanał.Można wysnuć wniosek, że całość osiągnęła pozytywny rezultat. Pokazuje to jednak, że YouTube często traktuje podobne sprawy z automatu i dopiero na zaawansowanym etapie wzajemnych zgłoszeń, gdy pojawi się jakaś skarga traktują sprawę bardziej poważnie i wnikliwie - być może dopiero wtedy do głosu dochodzi i bada sprawę człowiek, a nie jakiś automat. Niemniej wszyscy, którzy nie mieli okazji wcześniej obejrzeć materiału mogą to zrobić chociaż by w tym miejscu. Zapraszamy.


Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.