Odwołano plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Odwołano plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Kapituła plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku zadecydowała, że tegoroczna edycja zakończy się bez wyłaniania zwycięskiego wyrazu. Wszystko ze względu na sprzeczność większości zgłoszeń z regulaminem konkursu.


Umówmy się - 2020 rok był dla całego świata nieco specyficzny. Wyjątku nie stanowi Polska - tutaj, oprócz pandemii, mieliśmy do czynienia również z głośnymi wyborami prezydenckimi czy ulicznymi strajkami.

Nie dziwi więc fakt, że te wydarzenia wpłynęły na nasz dosyć plastyczny język. W sieci zaroiło się od "Sasinów", "Julek", "wypierdalać" czy ośmiu gwiazdek. Trudno było się spodziewać, iż w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zaproponowane zostaną inne słowa.

Źródło: PWN


Został on wręcz zdominowany przez słowa o nacechowaniu politycznym czy ideologicznym. Z tego też powodu postanowiono nie wyłaniać zwycięskiego terminu.

W oficjalnym komunikacie stwierdzono następująco:
Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła w roku 2020 nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć.

Jury zdecydowało się jednak na wyróżnienie słowa "tozależyzm". Jego definicja brzmi:
Postawa światopoglądowa polegająca na poszukiwaniu najlepszych/najbardziej moralnych rozwiązań danej sytuacji/problemu w szerokim kontekście społecznym, historycznym, religijnym oraz moralnym. […] Głównym postulatem tozależyzmu jest unikanie rozwiązywania problemów moralnych z postaw skrajnych bez ich wcześniejszego omówienia i rozpatrzenia wszystkich potencjalnych rozwiązań oraz ich dalekosiężnych konsekwencji. Idea tozależyzmu jest silnie związana z kanałem Wojna Idei dostępnym na platformie YouTube.

Osobiście nie zgadzam się ze zdaniem kapituły. Oczywiście - regulamin jest jednoznaczny i trudno z nim polemizować, ale czy ktokolwiek spodziewał się innych propozycji w plebiscycie?

Zaproponowane wyrazy tak naprawdę definiują polski 2020 rok i podjęta decyzja stanowi próbę zbagatelizowania tego faktu.

Jeśli zespół PWN dalej będzie podchodził do Młodzieżowego Słowa Roku w taki sposób, to w wydarzeniu cały czas wygrywać będą wyrazy słowotwórcze, których tak naprawdę nikt nie używa.

 

Co sądzicie o decyzji kapituły? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.