Nowa aktualizacja CCleaner'a sprawia, że programu... nie da się wyłączyć

Nowa aktualizacja CCleaner'a sprawia, że programu... nie da się wyłączyć

CCleaner to najpopularniejszy program służący do "robienia porządków" w systemie Windows, czyli oczyszczania go ze zbędnych plików. Zmiany wprowadzone w najnowszej wersji aplikacji są dosyć niepokojące.


Twórcy w nowym wydaniu oznaczonym numerem 5.45 postanowili zaimplementować szereg drobnych zmian i usprawnień. Większość z nowości nie jest taka zła, lecz kilka z nich jest naprawdę niepokojących. Przede wszystkim użytkownicy nie znajdą już w programie preferencji prywatności, które zostało wprowadzone zaledwie dwie wersje wcześniej.

To jednak dopiero początek. Okazuje się, że programu najzwyczajniej w świecie nie da się zamknąć konwencjonalnymi metodami. Od teraz po zminimalizowaniu CCleaner'a, w zasobniku nie pojawia się już opcja wyłączenia aplikacji - trzeba zamknąć cały proces.

Od teraz CCleaner'a nie da się zamknąć


Deweloperzy CCleaner'a sami mówią, że w najnowszej wersji rozszerzono funkcje analityczne "aby uzyskać lepszy wgląd w interakcje użytkowników z oprogramowaniem", lecz nie ma to w żaden sposób wpływać na zmniejszenie prywatności użytkowników.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.