Nintendo Switch oskarżone o nielegalne wykorzystanie patentu!

Nintendo Switch oskarżone o nielegalne wykorzystanie patentu!

Nintendo Switch bez wątpienia zaskoczyło. Obecnie flagowy sprzęt japońskiego producenta sprzedaje się nadzwyczaj dobrze i przyciąga graczy, którzy jeszcze niedawno omijali produkty tej firmy szerokim łukiem. Niestety jak to często bywa, wraz z popularnością pojawiają się także problemy. O co konkretnie chodzi?
Jedną z charakterystycznych cech konsoli Nintendo Switch jest dość niespotykany układ kontrolerów, które mają naprawdę szerokie zastosowanie - mogą służyć jako oddzielne joy-cony do gry w dwie osoby, jako specjalne większe akcesorium do gry na TV czy też jako przymocowywane po bokach konsoli, służące ot jako najprostsze wyjście do mobilnego grania.Niektórzy nie uznali tego pomysłu jako coś innowacyjnego. Pojawił się oficjalny pozew ze strony firmy Gamevice, która uważa, że Nintendo nielegalnie wykorzystało patent z ich produktu. Firma ta swojego czasu stworzyła kontroler Wikipad, który w założeniu działa np. z tabletem z systemem android - wsuwa się tablet czy inne urządzenie w kontroler zamieszczony niżej i używa się go najzwyczajniej do grania.

 Całość jest jednak bardzo dyskusyjna, bo o ile po wsunięciu tabletu czy smartphone'a może to przypominać produkt Nintendo, o tyle nie spełnia pozostałych jego funkcji - nie ma mowy tu o samodzielnym działaniu kontrolerów do gry multiplayer czy o stworzeniu z tego akcesorium pada do gry na dużym ekranie. Niemniej sprawa jest w toku, a Gamevice domaga się zarówno rekompensaty finansowej jak i zatrzymania sprzedaży Nintendo Switch.

Sprawa może ciągnąć się latami, a najprawdopodobniejszym jej wynikiem będzie ugoda finansowa jak w wielu podobnych przypadkach z przeszłości. Nie dziwi również fakt, że uwagi co do patentu zostały zgłoszone dopiero po sukcesie konsoli Switch - czy jeśli sprzedaż byłaby zdecydowanie mniejsza to temat w ogóle by istniał? Bardzo wątpliwe.

A jakie jest wasze zdanie? Czy Nintendo inspirowało się produktem firmy Gamevice? Dajcie znać co sądzicie w komentarzach.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.