Nie żyje twórca animacji do

Nie żyje twórca animacji do "Tom i Jerry"

Większość z nas w dzieciństwie spotkała się z bajkami takimi jak "Tom i Jerry" czy kultowy już "Popeye". Obrazy te bez wątpienia pozostawiły sentyment, który trwa do dziś. Dlatego niezwykle ciężko nam poinformować o tym, że ich twórca - Gene Deitch, niestety zmarł w wieku 95 lat.


Artysta zmarł 16 kwietnia w Pradze, o czym poinformowała agencja Associated Press. Zasłynął jako animator, ilustrator, reżyser i producent filmowy. Urodził się 8 sierpnia 1924 r. w Chicago, a w czeskiej stolicy zdecydował się zamieszkać w 1959 roku po wycieczce, która miała trwać zaledwie 10 dni. Powodem była miłość do późniejszej już żony Zdeňki Najmanovej.Gene Deitch zdobył w 1960 r. Oscara za "Munro" w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy, jednak już w latach 40. i 50 . został nagrodzony Złotym Medalem Art Directors Club of New York za najlepsze animacje reklamowe. Dziś można je oglądać w nowojorskim Museum of Modern Art. W 2004 roku otrzymał Winsor McCay Award za całokształt twórczości i wkład w animację.

Musimy przyznać, że Gene Deitch uczynił nasze dzieciństwo lepszym. A wy, byliście fanami "Toma i Jerrego?" A może woleliście "Popeya"?

avatar

Angelika Kaluga

Studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, która uwielbia życie w Internecie i tak samo uwielbia o nim pisać. Po godzinach początkująca wokalistka.