Netflix przeznaczy więcej pieniędzy na rzecz różnorodności w serwisie

Netflix przeznaczy więcej pieniędzy na rzecz różnorodności w serwisie

Netflix znany jest z umieszczania w swoich filmach i serialach przedstawicieli różnych kultur, a także grup społecznych. Platforma chce w ten sposób pokazać swoje wsparcie dla mniejszości. Pod koniec lutego pojawił się raport dotyczący tej sprawy i postanowiono, że zwiększony zostanie budżet na różnorodności w serwisie.


26 lutego pojawił się raport dla Netflixa przygotowany przez Annenberg Inclusion Initiative z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Uczelnia ta specjalizuje się w monitorowaniu zmian i trendów w branży rozrywkowej. Analizie zostały poddane produkcje z roku 2018 oraz 2019, czyli łącznie 126 filmów oryginalnych oraz 180 seriali. Zwrócono uwagę na elementy takie jak: płeć osób na ekranie, ich rasa/ pochodzenie etniczne, przynależność do LGBTQ+ oraz niepełnosprawność. Oceniono również płeć oraz rasę/ pochodzenie etniczne kluczowego personelu zajmującego się produkcją.


W wyniku badania wyłoniło się sześć głównych trendów, z których wszystkie zostały szczegółowo omówione w pełnym raporcie:

 1. Równość płci w najważniejszych rolach
  Jednym z głównych powodów jest zatrudnianie kobiet za kamerą. 23% wszystkich reżyserów stanowiły kobiety, 25,2% scenarzystów i 29% producentów.

  Źródło: annenberg.usc.edu

 2. Wzrost integracji rasowej/etnicznej
  Od 2018 do 2019 roku nastąpił znaczący wzrost zarówno w przypadku filmów, jak i seriali. Około 40% głównych postaci w filmach z 2019 r. pochodziło z różnorodnych grup rasowych/etnicznych.


 3. Zagrożenie wykluczenia kobiet o różnorodnym kolorze skóry
  Tylko 19% znaczących postaci w filmach i serialach to kobiety o odmiennym kolorze skóry. To o wiele mniej niż w przypadku męskich bohaterów.


 4. Silna pozycja czarnoskórych postaci
  W narracji Netflixa w 2018 i 2019 roku czarnoskóre postacie należały do głównej obsady proporcjonalnie do populacji USA: 15,2%. Również odsetek czarnoskórych reżyserów i scenarzystów wzrósł w tych latach.


  Źródło: annenberg.usc.edu

 5. Potrzeba tworzenia produkcji dla określonych grup rasowych/etnicznych
  Zaczynając od postaci latynoskich - tylko 4,5% głównej obsady pochodziło z tej grupy. Mniej niż 3% twórców seriali, producentów, scenarzystów lub reżyserów było Latynosami. Natomiast jeśli chodzi o azjatycką obsadę, tylko 7% było Azjatami. W filmach i serialach Netflixa najczęściej pojawiali się aktorzy pochodzenia indyjskiego, chińskiego lub koreańskiego. Nie więcej niż 5% reżyserów, scenarzystów, producentów lub twórców filmów i seriali pochodziło z Azji.

 6. Mała ilość osób reprezentujących LGBTQ+ oraz niepełnosprawnych
  Chociaż prawie 12% populacji USA identyfikuje się jako LGBTQ + to tylko 5,3% głównej obsady oraz 2,8% postaci z dialogami w filmach i serialach stanowiły osoby LGBTQ+. W treści Netflixa było również bardzo mało postaci transseksualnych.


  Źródło: annenberg.usc.edu

Wśród głównych postaci około jedna trzecia pokazanych osób z niepełnosprawnością była zidentyfikowana przez kobiety, a mniej niż 30% pochodziło z niedostatecznie reprezentowanych grup rasowych/etnicznych. Bardzo niewiele osób z niepełnosprawnościami było osobami LGBTQ+.

Źródło: annenberg.usc.edu


W raporcie stwierdzono, że Netflix "przesuwał granice, które do tej pory ograniczały branżę filmową", jednak nadal "ma jednak szerokie pole do dalszego rozwoju i podwyższenia standardów".

Dlatego też platforma zapowiedziała, że będzie starała się rozwijać temat różnorodności. Założono w tym celu Fundusz Netflix na rzecz Równości Twórczej. Ma on na celu wsparcie nowego pokolenia twórców, a budżet wynosi 100 mln dolarów.


Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.